Ultrabooki, czyli urządzenia do wszystkiego

Producenci doskonale zdają sobie sprawę z faktu, iż na rynku są klienci, którzy są w stanie za laptopa wydać naprawdę sporo. To właśnie przede wszystkim do nich kierowane są bardzo wydajnie ultrabooki, takie jak chociażby HP Zbook.

Amerykańska firma wpisuje się w wyścig trwający już od wielu lat. Jego stawką jest bardzo atrakcyjny segment konsumencki, na który trafia mnóstwo urządzeń z najwyższej półki cenowej i jakościowej. Chcąc spełnić oczekiwania potencjalnych nabywców, HP zapewnia laptopy wyróżniające się nie tylko wysoką wydajnością, ale również szerokimi możliwościami konfiguracyjnymi.

Szybkość działania

Wszystko to sprawia, że wspomniany HP Zbook występuje na rynku w trzech odmianach – 15-calowej, 17-calowej i w tak zwanej odmianie Studio. W każdym przypadku użytkownicy otrzymują klasycznego ultrabooka. Czym jednak tego typu stacje robocze dokładnie są?

Podkreślić należy przede wszystkim fakt, iż gwarantują one pracę na różnych polach, stąd na rynku spotkać można bardzo zróżnicowane konfiguracje tych laptopów. W przypadku HP Zbook, najczęściej mamy do czynienia z urządzeniami wykorzystującymi procesory typu HQ (wysokiej wydajności) oraz edycje serwerowe. Przykładem na to może być Zbook 15 G3, którego zakupić możemy z procesorem Intel Core i7-6820HQ bądź Intel Xeon E3-1535M. Oba układy charakteryzują się wysoką wydajnością, jednak służą do realizacji różnych zadań.

Pomimo faktu skupiania się przede wszystkim na wzroście wydajności, tego typu laptopy spotkać można również w wersjach o niskim poborze mocy. Wykorzystują one najczęściej układy GPU z grupy Ultra Low Voltage. Podobną różnorodnością wyróżnia się również laptop innej firmy, a mianowicie Lenovo ThinkPad T540p.

Jakość za wysoką cenę

Oczywiście zastosowanie zróżnicowanych procesorów to nie wszystko, wyposażenie ultrabooków jest bowiem dużo bogatsze. Uwagę należy zwrócić również na rodzaje wykorzystywanych kart graficznych. I także w tym przypadku mamy do czynienia ze sporą różnorodnością. Użytkownicy mogą bowiem zdecydować się na jednostki zintegrowane bądź zainwestować nieco większa sumę w karty dedykowane.

W przypadku HP Zbook, najczęściej obsługiwane są różne wersji Nvidii Quadro (przykładem mogą być modele K2100M oraz M1000M). Ich osiągi umożliwiają obsługę zaawansowanych programów graficznych, a nawet niektórych najnowszych gier komputerowych.

Kupując ultrabooka, liczyć możemy również na rozszerzenie jego możliwości poprzez zamontowanie pojemnych kości pamięci RAM. Tego typu urządzenia zazwyczaj obsługują do 32 GB pamięci, choć zakupić można również modele gwarantujące podwojenie tej wartości (są to zarówno pamięci typu DDR3, jak i DDR4).

Oczywiście nie możemy zapominać również o matrycach. Te zaś w przypadku HP Zbook działają w rozdzielczości HD, Full HD oraz QHD. Na zróżnicowanie liczyć możemy także w przypadku dysków twardych, które w ultrabookach pojawiają się w odmianach HDD, SDD oraz SSHD.

Nie da się ukryć, że tego typu urządzenia potrafią być bardzo drogie. Ich cena wahać się może od 5000 do 12000 złotych. Na taki wydatek może pozwolić sobie wyłącznie określona grupa klientów. W zamian otrzymują oni jednak laptopa, który został przygotowany z dbałością o najmniejsze nawet detale, co najlepiej widać po konstrukcji obudowy. Do jej przygotowania najczęściej wykorzystywane są stopy aluminium, włókno szklane, a także elementy metalowe. Dzięki temu jednostka zasadnicza, zawiasy i powłoka ekranu wyróżniają się zadowalającą sztywnością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu ultrabook z pewnością okaże się zakupem na lata.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ