Skąd się wzięły piłkarzyki?

Stając za stolikiem stylizowanym na miniaturowe boisko do gry w piłkę nożną, mało kto zastanawia się nad pochodzeniem tego wynalazku. Tymczasem gra w piłkarzyki stołowe, czyli popularny Kicker (nazwa szwajcarskiej firmy, która jako pierwsza wprowadziła na rynek model stolika do gry w piłę), ma już dość długa historię. Pierwsze modele stołów do gry pojawiły się w masowej sprzedaży jeszcze przed II Wojną Światową.

Duże zapotrzebowanie na tego typu urządzenia pojawiło się m.in. ze strony szpitali i placówek rehabilitacyjnych, w których nie brakowało żołnierzy z amputowanymi kończynami. Krwawe żniwo I Wojny Światowej w pewnym sensie przyczyniło się zatem do popularyzacji piłkarzyków, zwłaszcza w krajach niemieckojęzycznych, w samych Niemczech, ale też w Austrii i Szwajcarii.

Z czasem gra wyszła poza szpitalne mury, trafiając w ręce większej ilości użytkowników. W początkach lat 60-tych XX wieku, gra w piłkarzyki stołowe była znana już niemal na całym kontynencie europejskim, skąd w połowie lat 60-tych zawędrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie również w krótkim czasie znalazła wierne grono fanów. Dziś piłkarzyki stołowe znane są w zasadzie na całym świecie. Spotkać je można w różnego rodzaju lokalach gastronomicznych i rozrywkowych, w hotelach, na siłowniach i salach gimnastycznych, w placówkach oświatowych i tych należących do służby zdrowia.

Gra w piłkarzyki – stół.

Do gry w futbol stołowy niezbędny jest odpowiedni stół. Współcześnie standardowy stół do gry w piłkarzyki ma wymiary 105x75cm. Z każdej strony stołu znajdują się cztery grill – metalowe pręty z przyczepionymi do nich figurkami piłkarzy. Grille mogą być obracane, pchane i szarpane, co pozwala sterować ruchem figurek przedstawiających postacie piłkarzy. Do dyspozycji każdy z graczy ma cztery grille, co pozwala kontrolować bramkarza, linię obrony, pomocy i ataku. Dzięki czterem grillom, w piłkarzyki można grać w pojedynkę 1v1 lub parami 2v2.

Zasady gry w futbol stołowy.

Piłkarzyki to gra typowo zręcznościowo, gdzie ostateczny wynik w największym stopniu zależy od sprawności manualnej i doświadczenia danego gracza. Co najważniejsze, jest to gra jak najbardziej egalitarna, co znaczy, że grać może w nią każdy, od małych dzieci zaczynając po osoby w podeszłym wieku, także te o ograniczonej sprawności ruchowej. By nauczyć się obsługi grilli nie potrzeba wiele czasu. Zasady rozgrywki są również niezwykle proste, wystarczy wbić piłkę do bramki przeciwnika. Cała sztuka polega na umiejętnym sterowaniu grillami, tak by blokować uderzenia przeciwnika i samemu wbić piłkę do jego bramki. W przypadku zarobkowych automatów z piłkarzykami, gra się zwykle do czasu strzelenia określonej liczby goli lub do momentu wyczerpania zasobu piłek.

Obecnie w wielu krajach gra w piłkarzyki stołowe zaczyna być traktowana jako pełnoprawna dyscyplina sportowa. Międzynarodowa Federacja Futbolu Stołowego czyni nawet starania, by wpisać tę dyscyplinę do grona sportów olimpijskich. Co prawda droga ku temu wydaje się odległa, nie przeszkadza to jednak w popularyzacji piłkarzyków w wielu zakątkach świata, również w Polsce.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ