Wycieczka do Londynu? Oszczędź, kupując funty w internecie

Nie trzeba od razu zostawać emigrantem, żeby wybrać się do Londynu. Równie dobrze można zrobić sobie chociażby weekendowy wypad – jeżeli w odpowiednim momencie zarezerwujemy bilet na samolot, taka wyprawa wcale nie musi wiązać się z dużym wydatkiem. Aby jeszcze bardziej obniżyć koszty wycieczki do Londynu, warto pomyśleć o rozsądnej wymianie waluty. Gdzie zatem najlepiej kupić funty?

Bezpieczeństwo czy niska cena?

Osoby, którym zależy przede wszystkim na bezpieczeństwie wymiany waluty, wybierają zazwyczaj bank. Niestety, taka opcja wiąże się również z wysokim kosztem transakcji, ponieważ bankowe kursy walut charakteryzują się zazwyczaj dużym spreadem, czyli różnicą pomiędzy kursami kupna i sprzedaży danej waluty. Oznacza to, że w cenę waluty jest wliczona marża pobierana przez bank – zazwyczaj jest to ok. 4-8% (kilkadziesiąt groszy). W związku z tym wymiana w banku, mimo że bezpieczna, jest jednak mało opłacalna. Drugim wyjściem jest kantor, w którym kurs jest przeważnie korzystniejszy. Trzeba jednak uważać na placówki znajdujące się na lotniskach czy w turystycznych miejscach, ponieważ niekiedy można się tam spotkać z manipulacją kursami i niezbyt korzystną ceną waluty. Poza tym w kantorze możemy wymienić tylko gotówkę, co wiąże się z pewnymi niedogodnościami, a także z ryzykiem w postaci nieprawidłowego przeliczenia kwoty czy fałszywych banknotów.

Funty z e-kantoru

Swoistym „złotym środkiem”, łączącym w sobie bezpieczeństwo banku i korzystny kurs kantoru, jest wymiana walut online. Internetowe kantory umożliwiają przeprowadzenie bezgotówkowej transakcji, która jest zabezpieczona odpowiednimi procedurami i szyfrowaniem na podobieństwo bankowości internetowej, dzięki czemu nie musimy się martwić o swoje pieniądze. Wybierając e-kantor, warto także sprawdzić, czy posiada on licencję KNF – takie zezwolenie świadczy o tym, że serwis jest rzetelny, zaś środki przeznaczone na wymianę walut są właściwie chronione. Z wymiany w internetowym kantorze może skorzystać każdy – jedynym wymogiem jest posiadanie konta walutowego. Chcąc kupić np. 500 funtów, wpisujemy tę kwotę w odpowiednim polu w kantorze online, po czym serwis przelicza ją na złotówki według obowiązującego kursu. Następnie wykonujemy przelew z konta złotówkowego na rachunek podany przez e-kantor, a gdy kwota pojawi się na naszym profilu – zatwierdzamy wymianę. Wówczas internetowy kantor przesyła nam wspomniane 500 GBP na konto walutowe.

Jak obliczyć zysk?

Aby sprawdzić, ile możemy zyskać na wymianie, możemy skorzystać ze specjalnych kalkulatorów
e-kantorach, które wyliczają różnicę pomiędzy wymianą konkretnej kwoty online i w wybranym banku. Np. kupując 500 GBP w internetowym kantorze, zapłacimy 2 607,25 PLN, zaś w Pekao SA
2 674,70 PLN, więc wymieniając online zyskujemy 67,46 PLN (kurs z 28.11.2016). Dla uzyskania pełniejszego obrazu warto śledzić na bieżąco kurs funta w internecie (np. na https://internetowykantor.pl/kurs-funta/), dzięki czemu łatwiej nam będzie trafić na jak najniższą cenę waluty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ