Amatorów sportów zimowych przybywa z roku na rok. Jazda na nartach, łyżwy czy szusowanie na desce to wspaniała rozrywka, która dodatkowo pozwala zachować organizm w zdrowiu i dobrej kondycji fizycznej. Ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportami zimowymi, zastanawiają się, czy lepiej wybrać naukę jazdy na nartach, czy na snowboardzie. Spór o to, czym się lepiej jeździ, trwa od dawna. Obydwie strony przedstawiają solidne argumenty popierające ich tezę jednak odpowiedzi na pytanie, czy lepiej wybrać nart, czy deskę nie widać.

Różnice pomiędzy nartami a snowboardem

Jazda na snowboardzie i jazda na nartach to dość podobne do siebie sporty. Podobnie też wpływają na organizm – podnoszą ogólną sprawność fizyczną, poprawiają metabolizm, pomagają spalić tkankę tłuszczową, rozwijają mięśnie oraz dotleniają. Podstawową różnicą pomiędzy tymi sportami jest jednak pozycja zjazdowa oraz zakresu ruchu nóg. Jeżdżąc na desce snowboardowej, należy liczyć się z tym, że nogi są w znacznej mierze unieruchomione i konieczne jest balansowanie całym ciałem przy wykonywaniu poszczególnych manewrów. W nartach do wykonywania poszczególnych manewrów wykorzystuje się tymczasem nogi.

Czy łatwiej nauczyć się jeździć na desce, czy na nartach?

Wielu początkujących amatorów sportów zimowych zastanawia się, czy łatwiejsza jest nauka jazdy na snowboardzie, czy na nartach. Specjaliście w tym zakresie podpowiadają, że chociaż jazda na nartach jest łatwiejsza i bardziej naturalna, to łatwiej jednak przychodzi nauka techniki jazdy na snowboardzie. Trzeba tu jednak mieć dobrze rozwiniętą koordynację ruchową, przydatne są więc doświadczenia związane z jeżdżeniem na deskorolce czy pływaniem na desce surfingowej. W nauce jazdy na desce istotne są też mocne mięśnie brzucha, grzbietu i tułowia, a także pełna ruchomość kręgosłupa.

Czy łatwiej jeździ się na snowboardzie, czy na nartach?

Porównując styl i technikę jazdy, można stwierdzić, że łatwiejsza jest jazda na nartach. Ta na swobodzie wymaga większych umiejętności utrzymania równowagi oraz balansowania ciałem. Widać to np. w procesie hamowania. Snowboardzista musi włożyć dużo wysiłku w zachowaniu stabilnej postawy i utrzymaniu się na krawędzie deski, narciarz natomiast angażuje w ten proces o wiele mniej mięśni. Trzeba też podkreślić, że jazda na snowboardzie jest o wiele bardziej dynamiczna, a przez co i efektywniejsza. Zaletą jazdy na nartach jest natomiast to, że jest ona szybsza oraz bardziej aerodynamiczna.

Kontuzje na nartach i snowboardzie

Jak każde ze sportów również i te zimowe narażają na kontuzje. W tym przypadku na o wiele większe ryzyko naraża się narciarz. Podani są one szczególnie na kontuzje kolan. Wynika to z tego, że jazda na nartach opiera się głównie na wysiłku stawów kolanowych. Dlatego też osoby z problemami z kolanami powinny raczej zdecydować się na jazdę na snowboardzie.

Jazda na desce to natomiast ryzyko związane z krawędziowaniem, czyli tzw. katapulta. Oznacza ona nic innego jak przewrót w przód lub tył. Może on być niebezpieczny dla osób, które dopiero zgłębia tajniki jazdy na swobodzie i które nie wiedzą jak upadać. Podczas katapultowania najczęściej uszkadza sobie nadgarstki lub obręcz barkową. Co pozwala postawić tezę, że osoby, które mają problemy z górnymi partiami ciała, powinny wybierać jazdę na nartach.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ