Asertywność pomaga żyć w zgodzie z samym sobą i wewnętrznej wolności
fot. Pixabay.com

Choć „nie” jest prostym i krótkim słowem, często mamy trudności z jego wypowiedzeniem. Szczególnie, gdy ktoś nas o coś prosi lub mocno na coś nalega. Tymczasem mówienie „nie” w wielu sytuacjach jest prawdziwą sztuką i tylko od nas zależy, jak szybko się jej nauczymy. Warto to zrobić, aby żyć w zgodzie z samym sobą.

Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/asertywnosc-jak-zyc-w-zgodzie-z-wlasnym-sumieniem-i-pozwolic-zyc-innym/

Asertywność – co to takiego?

O asertywności mówimy wówczas, gdy mamy na myśli nie tylko mówienie „nie” w znaczeniu odmawiania, ale przede wszystkim, gdy odważnie wyrażamy swoje myśli, uczucia, emocje i opinie. Ale robimy to z wyczuciem, bez obrażania innych i bez przekraczania ich granic. Asertywność jest również niezbędna, gdy ktoś nas chwali lub krytykuje, a także wówczas, gdy potrzebujemy poprosić o pomoc. Wbrew pozorom dla wielu z nas ta druga czynność często jest niezwykle trudna.

Asertywność pomaga nam wyrazić własne zdanie, nie robiąc tego agresywnie, nie raniąc innych, ale również nie narzucając im naszej opinii czy poglądów.

Jak być asertywnym? Strategie postępowania

Asertywność jest bardzo pomocna w budowaniu pewności siebie i poczucia własnej wartości. Pomaga nam zrozumieć, że to, co myślimy i czujemy, jakie mamy zdanie na dany temat jest ważne i warte wyrażenia. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie przepracować nasze destrukcyjne myślenie, często mające właśnie związek z niskim poczuciem własnej wartości. Warto więc zastanowić się nad tym, jakie są nasze mocne strony i powoli odkrywać w sobie siłę oraz poczucie sprawczości.

Kolejnym krokiem w odkrywaniu i uczeniu się asertywności jest nasz stosunek do krytyki. Jeśli ktoś ją wobec nas wyraża i jest ona zgodna z prawdą, asertywność pozwala przyznać rację oraz przyjąć i zaakceptować czyjś pogląd. Jeśli natomiast krytyka jest niczym nieuzasadniona, osoba asertywna znajdzie w sobie moc, aby ją odrzucić i zdyskwalifikować. Takie sytuacje są więc dla nas doskonałą okazją do ćwiczenia się w asertywności.

W asertywności pomaga również dojrzałość i taka głęboka samoświadomość i rozumienie własnych potrzeb. Jeśli znamy siebie, akceptujemy i lubimy takimi, jakimi jesteśmy, mamy duże szanse na to, że szybko staniemy się asertywni. Dzięki temu, że jest nam ze sobą dobrze, rozumiemy, że jeśli komuś odmówimy lub jasno wyrazimy swój pogląd, a ta osoba nas odrzuci i nie zechce dalej podtrzymywać kontaktu, nie będziemy z tego powodu rozpaczać. W takich sytuacjach najważniejszy jest szacunek do samego siebie, a nie to, aby nas wszyscy dookoła lubili i szanowali.

Zobacz też: http://www.zareczona.pl/work-life-balance-najlepszym-sposobem-na-zycie/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ