Zarządzanie finansami osobistymi nie jest prostym zadaniem. Ustalanie domowego budżetu, szukanie oszczędności czy planowanie długoterminowych wydatków wielu osobom stwarza nie lada problemy. Podobnie jest z kwestią poduszki finansowej. Wiele osób nie wie, czy ona jest i mylnie postrzega ją jako oszczędności. Jednak finansową poduszkę bezpieczeństwa nie do końca można określić mianem oszczędności. Nie jest ona bowiem środkami, które można przeznaczyć na wakacyjny wyjazd czy zakup nowego laptopa. Finansowa poduszka bezpieczeństwa to natomiast środki, które pomagają przetrwać, jeśli nagle zostaje się pozbawionym źródła dochodu. Zobacz, co musisz wiedzieć o finansowej poduszce bezpieczeństwa.
Co to jest finansowa poduszka bezpieczeństwa?
Finansową poduszkę bezpieczeństwa definiuje się jako zapas pieniądz, który pozwoli na przeżycie w przypadku nagłej sytuacji losowej związanej z utratą dochodu np. utraty pracy, choroby, wypadku, zmiany formy zatrudnienia itd. Z zasady środki zgromadzone w ramach poduszki finansowej można uruchomić tylko w przypadku zmniejszenia dochodów lub niespodziewanych, acz ważnych wydatków np. leczenia.
Czym różni się finansowa poduszka bezpieczeństwa od oszczędności?
Zazwyczaj mówiąc o oszczędzaniu mamy na myśli jakiś cel. Oszczędzamy na wakacje, nowy samochód, mieszkanie, torebkę itd. Cel ten jest jasno zdefiniowany i bardzo często określony w czasie. Tradycyjne oszczędności wydawane są też na zachcianki lub przyjemności. Poduszka finansowa polega zupełnie na czymś innym. Zgromadzonych na niej środków nie wydaje się od, tak i na konkretny cel. Mogą one przeleżeć nieużywane nawet wiele lat i być wykorzystane przy nagłej zmianie życiowej i obniżeniu standardu życia.
Jak stworzyć poduszkę finansową?
Do stworzenia finansowej poduszki bezpieczeństwa najlepiej nadaje się założenie osobnego konta bankowego, np. oszczędnościowego, z którego wypłaty będą utrudnione. Określone kwoty należy wpłacać na to konto regularnie np. co miesiąc.
Należy jednak pamiętać, że odkładanie na finansową poduszkę bezpieczeństwa jest możliwe, jeśli zoptymalizuje się domowy budżet. Żyjąc od pierwszego do pierwszego, można być pewnym, że w każdym miesiącu pojawi się pilniejszy wydatek niż odkładanie na przyszłość. W związku z tym chcąc stworzyć finansową poduszkę bezpieczeństwa, należy działania rozpocząć od uporządkowania domowego budżetu, skontrolowania przychodów i rozchodów i wprowadzenia efektywnego zarządzania długami, jeśli takie są ma. O budowaniu oszczędności można pomyśleć na kolejnym etapie. Warto również wiedzieć, że po uporządkowaniu domowego budżetu pierwszą formą oszczędzania, o jakiej należy pomyśleć, jest to związane z wydatkami bieżącymi, czyli np. oszczędzaniem na wakacje. Budowa poduszki finansowej jest ostatnim etapem zarządzania finansami osobistymi.
Należy pamiętać, że finansowej poduszki bezpieczeństwa nie buduje się w miesiąc, a nawet rok. Stworzenie puli oszczędności, które można wykorzystać w nagłych wypadkach, obejmuje kilka lat i jest poprzedzone wieloma działania w zakresie usprawniania domowych finansów.
Ile powinna wynosić finansowa poduszka bezpieczeństwa?
Wysokość finansowej poduszki bezpieczeństwa powinna obejmować oszczędności pozwalające na utrzymanie gospodarstwa domowego niektórej niż przez 6 miesięcy w przypadku pozostania bez źródła dochodu. Taki okres daje poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście im więcej środków się zgromadzi, tym lepiej. Trzeba także zadbać o to, aby zgromadzone fundusze były łatwo dostępne. Nie należy ich inwestować czy zamrażać.