Pies uważany jest za najlepszego przyjaciela człowieka. I faktycznie tak jest. Wnosi do domu radość i energię, pozwala na odstresowanie się i wspólną zabawę. Jednak zanim do domu przygarnie się czworonożnego przyjaciela, warto chwile czasu poświecić na wybór odpowiedniej rasy. Zapoznanie się z cechami charakterystycznymi poszczególnych ras psów pozwoli zakupić psa o cechach zbliżonych do oczekiwań przyszłego właściciela. Jest to o tyle ważne, że nie każdy pies nadaje się do każdego domu. Ten, w którym mieszkają dzieci, wymaga łagodnych ras psów. Osoby, które dużo pracują i nie mogą pozwolić sobie na spacery, powinny natomiast wybierać mało wymagające rasy. Zobacz, na co zwrócić uwagę kupując psa i poznaj najpopularniejsze rasy psów.

Na co zwrócić uwagę kupując psa?

Jeżeli marzy się o rasowym psie, swoje poszukiwania należy rozpocząć od przejrzenia dostępnych ras i zapoznania się z ich cechami charakterystycznymi.  W przypadku, gdy w głowie ma się już idealny obraz czworonożnego przyjaciela, z góry można odrzucić te rasy, które od niego odbiegają.

Wybierając psa do domu, warto od razu zastanowić się, jakie ma być on wielkości. W tym zakresie wyróżniamy psy małe do 10 kilogramów, średnie do 25, duże do 39 kilogramów i olbrzymy, czyli te ważące powyżej 40 kilogramów.

Trzeba także zastanowić się, jakie ma się wymagania co do pielęgnacji psa oraz ile czasu można na nią poświęcić. Wiele ras wymaga codziennego szczotkowanie lub częstego strzyżenia.

Rasę psa dobrze jest też dostosować do swojego trybu życia. Osoby, które nie lubią aktywność fizycznej, powinny wybierać rasy niepotrzebujące dużo ruchu i zabawy.

Istotnym kryterium są również dzieci. Jeśli są one w domu lub mają się pojawić, należy skupić się na rasach łagodnych, cierpliwych i opanowanych, które lubią zabawy z dzieckiem. Podobnie wygląda kwestia innych zwierząt. Gdy w domu takie się znajdują, powinno się wybierać rasy przyjaźnie nastawione do współbraci.

Kolejne cechy, jakie należy wziąć pod uwagę to: tolerowanie obcych, konieczność odbycia szkolenia oraz charakter zwierzaka.

Zastanawiając się nad rasą psa, trzeba także uwzględnić swoje miejsce zamieszkania i to czy pies będzie miał możliwość swobodnego biegania, czy zamkniemy go w mieszkaniu bloku. Nie wolno też zapominać o kosztach utrzymania zwierzaka.

Najpopularniejsze rasy psów

Jedną z popularniejszych ras psów do domu jest mops. To doskonały pies do towarzystwa. Jego usposobienie jest wesołe, pogodne i przyjazne. Mopsy nie są agresywne i raczej nie sprawiają kłopotów wychowawczych. Wymagają jednak stałego kontaktu z właścicielem, ponieważ źle znoszą samotność. Ich wadą jest to, że często sapią, chrząkają i chrapią. Mops to rasa psa do małego mieszkania w bloku.

Dużą popularnością cieszą się także bulteriery. A to psy o mocnej sylwetce i charakterystycznej jajowatej głowie. Ich temperament jest umiarkowany. W wychowaniu potrzebują silnej ręki, są nieustępliwe, odważne i bywają agresywne w stosunku do innych psów. Wbrew pozorom są rasą przyjazną dzieciom i świetnie nadaje się do rodzinnych domów. Rodzinnym psem jest również Rottweiler. Jest to rasa silna, odważna i zawzięta, stąd też wymaga intensywnego szkolenia. Rottweiler ma silny instynkt pilnowania i obrony. Rodziny, które wolą postawić na przyjazne i wesoły psy mogą wybrać golden retrievera lub labradora. Obie te rasy są cierpliwe, opanowane i nieagresywne. Wyróżniają się nieskomplikowaną naturą i przyjacielskim podejściem do dzieci i starszych. Mogą być jednak trochę męczące, potrzebują dużo ruchu i zabawy oraz stałej obecności człowieka.

Jeśli marzy się o  dużym, ale spokojnym psie, dobrą rasą będzie dog niemiecki. Dystyngowany i eleganckim jest wspaniałym towarzyszeniem człowieka. Cechuje go serdeczność i oddanie, jest pewny siebie, zrównoważony i pokojowo nastawiony. Ze względu na swój rozmiar potrzebuje jednak sporo miejsca, stąd nie jest polecany do małych kawalerek.

Popularną rasą psów jest również husky. Psy te są niezależna, aktywne i kochają wolność. Cechują się pięknym wyglądem, który urzeka niejednego sympatyka czworonogów. Trzeba jednak pamiętać, że ta rasa jest trudna w wychowaniu. Nie lubi też długo zostawać sam, jeśli dużo i długo się pracuje lepiej zrezygnować z tej rasy. Problemy z tresurą mogą napotkać także właściciele beagla, innej popularnej psiej rasy. Beagle ssą psami niesfornymi i nieskorymi do posłuszeństwa, trudno je okiełznać, mimo to zalicza się je do psów rodzinnych, są przyjaźnie nastawione do dzieci, wesołe i bardzo aktywne. Beagle nie nadają się dla domatorów i osób starszych, które nie lubią długich spacerów i zabaw.

Do popularnych ras psów zalicza się także buldogi angielskie i francuskie, yorki, teriery, sznaucery oraz owczarki niemieckie.

 

[Głosów:4    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ