Wiele osób uważa, że o uczeniu się i zapamiętywaniu informacji można zapomnieć wraz z zakończeniem nauki. Nic bardziej mylnego. Zdolność abstrakcyjnego myślenia i szybkiego przyswajania informacji potrzebna jest przez całe życie, przydaje się również w pracy zawodowej. Niestety duża część osób ma niemałe problemy z zapamiętywaniem wiadomości. Najczęściej nie wynika to ze zmniejszonego ilorazu inteligencji czy innych braków, ale z tego, że nie wiedzą jak skutecznie korzystać ze swojego umysłu. Poznaj sposoby na skuteczne zapamiętywanie informacji i naukę.

Wyobraźnia w zapamiętywaniu informacji

Myślenie o niebieskich migdałach przeszkadza w nauce i rozprasza osobę uczącą się. Jednak nie zawsze wyobraźnia to wróg numer 1 nauki. Jest ona bardzo przydatna w tym procesie, jeśli tylko wie się, jak ją wykorzystać. Jednym ze skuteczniejszych sposób na zapamiętywanie informacji jest wymyślanie historii. Technika ta polega na wymyślaniu historii związanych z rzeczami, o jakich się uczy. Historie te mogą być zupełnie abstrakcyjne i nieprawdopodobne, a muszą wykorzystywać i kojarzyć się z przyswajalnymi informacjami. Zobrazowanie ich pomaga w zapamiętaniu.

Jak papuga w kółko

Skutecznym sposobem na zapamiętywanie, jest również powtarzanie tego, co się nauczyło. Powtórki powinny być regularnie np. co 10 minut, dzięki temu o wiele szybciej i łatwiej można sobie przyswoić informacje.

Mapy myśli w zapamiętywaniu

W zapamiętywaniu pomaga także mindmapping, czyli tworzenie map myśli. Pozwalają one stworzyć wielowymiarową i twórczą mapę, w której w centrum jest temat, a odchodzące od niego odgałęzienia się podstawowymi zagadnieniami, od nich można poprowadzić kolejne poboczne wątki. Wszystko to tworzy sieć węzłów  połączonych ze sobą. Tworząc mapę myśli, należy zadbać o to, aby było ona kolorowa, urozmaicona symbolami, ikonami i rysunkami, nie powinno na niej zabraknąć też indywidualnych kodów. Mapy myśli angażują w naukę i proces zapamiętywania informacji obydwie półkule, prawą i lewą, dzięki czemu są skuteczne. Pomagają uporządkować myśli i nadać właściwą hierarchię przyswajalnym informacją, ponieważ kierują się tokiem skojarzeń.

Przerwy w nauce

Aby skutecznie zapamiętywać informacje, należy również zadbać o odpowiedni system nauki. Jak pokazują badania, najlepiej zapamiętuje się informacje otrzymane na początku i na końcu procesu przyswajania wiedzy, jest to tzw. efekt świeżości. Stąd też w czasie przyswajania informacji warto robić sobie przerwy średnio co 40-50 minut. Przerwa może trwać ok. 10-15 minut, a po niej można wrócić do innego zagadnienia, niż zajmowało się poprzednio. W tym czasie mózg będzie miał czas przetworzyć wcześniej zdobyte informacje.

Ćwiczenie koncentracji

W zapamiętywaniu informacji pomogą nie tylko techniki uczenia się, ale i codzienne ćwiczenie pamięci oraz koncentracji. Aby szybko i lepiej zapamiętywać muszą one ze sobą współgrać. Rozkojarzenie, wykonywanie kilku rzeczy jednocześnie czy automatyczne działania sprawia, że mózg nie otrzymuje wystarczającej liczby informacji potrzebnych do zapisania danych w pamięci. Jeśli nie skupiamy się na informacjach, których się uczymy, mózg otrzymuje komunikat, że są one mało ważne i nie należy ich zapamiętywać. Codzienne ćwiczenia na poprawienie koncentracji to np. liczenie co 3 w dół od 100 do.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ