kaszel
fot. pixabay.com

Kaszel to naturalny odruch obronny naszego organizmu, który umożliwia mu oczyszczanie dróg oddechowych. Kaszel może być wywołany przez różne czynniki. To od nich zależy to, jakie leczenie będzie najbardziej skuteczne. W większości przypadków kaszel nie jest groźnym objawem. Są jednak przypadki gdy przewlekły, męczący kaszel świadczy o poważnym schorzeniu. Jak zatem postępować w przypadku kaszlu?

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/kaszel/

Kaszel mokry

Kaszel to bezwarunkowy odruch, który pomaga nam oczyścić drogi oddechowe. Wyróżniamy dwa rodzaje kaszlu. Pierwszy z nich to kaszel mokry czyli produktywny. Podczas kaszlu mokrego ma miejsce odkrztuszanie, czyli usuwanie wydzieliny z oskrzeli i płuc. 

Wydzielina zalegająca w płucach czy oskrzelach prowadzi do powstania stanu zapalnego, który może mieć poważne konsekwencje. Jeśli więc nie udaje nam się oczyścić ich dostatecznie z wydzieliny, trzeba wspomóc się lekami wykrztuśnymi. Najczęściej maja one postać syropu, choć dla dorosłych często przepisuje się również w formie tabletek. Warto wybrać na początek te, które bazują na naturalnych składnikach.

Odkrztuszanie wydzieliny ułatwi znacznie jej rozrzedzenie. Będzie mniej gęsta i kleista. Pomogą w tym inhalacje z soli morskiej, a jeśli podejrzewamy zapalenie płuc czy oskrzeli lekarz z pewnością przepisze przeciwzapalne leki wziewne. 

Kaszel zazwyczaj mija w ciągu paru dni. Często się jednak zdarza, ze kilka tygodni po infekcji męczy nas pokasływanie. Jest ono spowodowane nadreaktywnością płuc po przebytej chorobie. 

Kaszel suchy

Drugim rodzajem kaszlu jest kaszel suchy, któremu nie towarzyszy odkrztuszanie. W przeciwieństwie do mokrego, ten typ kaszlu jest bardziej groźny dla naszego organizmu. Suchy, męczący kaszel  podrażnia błony śluzowe. Zazwyczaj jest on pozostałością po infekcji lub jej zaostrzenie. W przeciwieństwie do kaszlu produktywnego, kaszel suchy należy tłumić. Stosuje się więc syropy przeciwkaszlowe, najlepszym wyborem są te oparte na substancjach naturalnego pochodzenia. 

Przeczytaj też: http://www.otoli.pl/jak-postepowac-w-przypadku-goraczki/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ