Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne dla środowiska jest segregowanie śmieci, natomiast nie ma pewności jak robić to dobrze. W głowie pojawiają się wątpliwości gdzie wyrzucić resztki jedzenia, a gdzie opakowania po posiłkach. Przychodzimy z pomocą – poznaj krótką i praktyczną instrukcję segregowania śmieci w domu!
Zobacz też: https://www.citeam.pl/bioodpady-krotka-sciaga/
Segregowanie śmieci w domu
Poniżej przedstawione są podstawowe grupy na jakie dzieli się produkowane odpady. Tych grup jest 5. Są to papier, szkło, odpady bio, metale i tworzywa sztuczne, odpady zmieszane. Pamiętaj, że jeśli masz problem z oceną, do jakiego pojemnika wrzucić dany śmieć, możesz skorzystać z różnych stron i aplikacji. Wystarczy, że wpisze w nie odpad, a program wskaże Ci pojemnik, w którym powinien się on znaleźć. W większości przypadków poniższa instrukcja z pewnością okaże się pomocna.
Papier
Można byłoby pomyśleć, że logiczne jest, aby do pojemnika na papier, wrzucać właśnie papier. Z jednej strony tak, ale nie każdy rodzaj papieru powinien się tutaj znaleźć. To, czego nie możesz tutaj wrzucać, a wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy to: mokre i zużyte ręczniki papierowe i chusteczki; kartony po napojach, sokach, mleku; papier, który jest powlekany folią i np. polakierowany; tłustego papieru. To, co należy wrzucać to: wszelkie opakowania z papieru lub też tektury – gramatura papieru (czyli jego grubość) nie ma tutaj znaczenia. Ważne, aby papier był czysty i niepowlekany folią. Do tego, w pojemniku na papier powinny znaleźć się zeszyty, gazety, ulotki, papier biurowy.
Szkło
Tutaj wrzucaj wszelkie butelki po napojach i jedzeniu, słoiki, a także szklane opakowania po kosmetykach. Nie wrzucaj natomiast – luster, opakowań po lekach, żarówek, zniczy, szkieł okularowych, porcelany, doniczek.
Odpady BIO
W pudełku na odpady bio powinny znaleźć się pozostałości po warzywach i owocach; resztki jedzenia; kwiaty, skoszona trawa, a także trociny czy kora drzew. Nie wrzucaj natomiast ziemi, kamieni, popiołu z węgla kamiennego.
Metale i tworzywa sztuczne
Do tego pojemnika należy wrzucać – plastikowe butelki, nakrętki od słoików czy butelek, puszki po jedzeniu, folię aluminiową, opakowania po chemii – środkach czystości. Unikaj natomiast wrzucania tutaj opakowań po lekach.
Odpady zmieszane
To miejsce na wszystkie odpady, których nie można wrzucić do wyżej wymienionych i jednocześnie nie są szkodliwe dla środowiska. Pamiętaj, by nie wrzucać tutaj baterii, opakowań po lekach, zużytego sprzętu AGD, mebli, opon samochodowych.
Przeczytaj też: http://www.otoli.pl/kolory-osobowosci-jaki-kolor-ma-twoj-charakter/