praca licencjacka
fot. pixabay.com

Praca licencjacka to często nasz pierwsza w życiu poważna praca o ugruntowaniu naukowym. Może być dla nas ciekawym wyzwaniem i początkiem nowych pasji, a może też stać się udręką lub nawet przeszkodą w zdobywaniu dalszej edukacji. To, w którym kierunku podążymy zależy w głównej mierze od tego, jak się przygotujemy do pisania pracy licencjackiej. Nie na darmo mawiają, że „grunt to dobry plan”. Jeśli nie masz jeszcze takiego planu, przeczytaj nasze wskazówki. 

Zobacz też: http://www.beyouty.pl/jak-pisac-prace-licencjacka/

Dobry promotor to połowa sukcesu

Nie zawsze mamy wpływ na jego wybór, ale zawsze z założenia jest to osoba, której zadaniem jest służenie nam pomocą, radą, wskazówką. Nie bój się i korzystaj z tego przywileju. Promotorzy czuwali już nad niejedną pracą licencjacką i wiedza, jaki kierunek ci wskazać. Nie obawiaj się, że się ośmieszysz, że zadasz głupie pytanie. Jesteś w trakcie nauki i pisanie pracy licencjackiej też jest częścią procesu dochodzenia. Do wiedzy. Wyjaśniaj więc swoje wątpliwości na bieżąco. To lepsze niż zabrnąć za daleko w ślepy zaułek. Wbrew pozorom promotorzy lubią aktywne, zaangażowane osoby, które pytają. Nie bój się więc, że zawracasz komuś głowę. To jego praca. 

Systematyczna praca

Pisanie pracy licencjackiej to długa i zmudna praca. Musisz mieć tego świadomość, aby podtrzymać swoją motywację i doprowadzić to wyzwanie do końca. Nie da się napisać dobrej czy choćby akceptowalnej pracy licencjackiej w jeden wieczór. Ani w jeden, ani dwa, nawet tydzień. To co przeraża na samym początku to ogrom pracy do wykonania. Jeżeli chcesz oszczędzić sobie nerwów, rozplanuj pracę i weź się do działania od razu, nie odkładaj niczego na ostatnią chwilę. Po pierwsze, podziel prace na mniejsze kroki. Wyznacz sobie drobniejsze cele i termin, w jakim je osiągniesz. Opowiedz o tych celach innym. Nie ta presja zewnętrza, niechęć do ośmieszenia się, będzie dla ciebie dodatkową motywacją. Po drugie, opowiedz innym o swoich drobnych sukcesach, niech cieszą się tym razem z tobą.  Po trzecie, pracuj systematycznie. Nie czekaj na wenę, ona może nigdy nie nadejść. Wyznacz sobie stałe pory, kiedy będziesz zajmować się praca licencjacką i trzymaj się ich.

Przeczytaj też: http://www.beyouty.pl/jak-pisac-prace-licencjacka/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ