Przygotowanie do chrztu

Chrzest to wyjątkowe wydarzenie dla całej rodziny. Podpowiadamy, jak przygotować się do tej uroczystości i na co należy zwrócić szczególną uwagę. Poznaj najważniejsze informacje i zadbaj o każdy detal!

Formalności w kancelarii parafialnej

Na początku konieczna będzie wizyta w kancelarii parafialnej wraz z najważniejszymi dokumentami. To akt urodzenia, akt ślubu kościelnego rodziców (jeżeli on się odbył), zaświadczenie z parafii chrzestnych i potwierdzenie spowiedzi rodziców. Najlepiej załatwić formalności miesiąc przed datą chrztu. Zdarza się jednak, że parafie określają terminy na cały rok.

Ponadto niektóre parafie wymagają uczestnictwa w naukach przed sakramentem chrztu. Biorą w nich udział zarówno rodzice, jak i rodzice chrzestni. Zazwyczaj nie ma z góry ustalonej opłaty za udzielenie chrztu i obowiązuje zasada „co łaska”. Pamiętaj jednak, aby do kosztów wliczyć stroje do chrztu dla chłopca https://mkmaryla.pl/50-ubranka-do-chrztu-dla-chlopca lub dziewczynki, zaproszenia czy organizację uroczystości rodzinnej w lokalu lub w domu.

Rodzice powinni dość wcześnie zastanowić się, kogo poprosić o zostanie matką chrzestną i ojcem chrzestnym. Zazwyczaj są to osoby z rodziny, z uwagi na trwałe więzi. Według zwyczaju matka chrzestna kupuje białą szatkę, a ojciec – świecę. Ponadto rodzice chrzestni powinni złożyć podpisy w kancelarii parafialnej.

Stroje do chrztu dla chłopca i dziewczynki

Przede wszystkim musisz pamiętać, że dziecko potrzebuje dwóch rodzajów ubrań. Pierwsze to wspomniana biała szatka. Nakłada ją dziecku matka chrzestna tuż po obrzędzie namaszczenia olejem krzyżma świętego. Najczęściej wykonana jest z satyny lub z bawełny. Może mieć różne kształty (np. kwadratu czy kaftanika). Ten element garderoby symbolizuje niewinność, czystość i wejście w nowe życie.

Tradycyjne stroje do chrztu dla chłopca to najczęściej garniturek lub komplet spodni z elegancką koszulką. Natomiast dziewczynki ubiera się w gustowne sukienki lub tuniczki. Dziś wybór strojów jest bardzo szeroki i zróżnicowany, więc bez trudu znajdziesz rozwiązanie idealnie dopasowane do charakteru uroczystości. Dlatego warto spędzić kilka chwil nad ofertą dobrego sklepu.

Przyjęcie dla gości

Bardzo często ceremonii chrztu towarzyszy przyjęcie rodzinne. Jeżeli decydujesz się zorganizować uroczystość w lokalu, pamiętaj o wcześniejszej rezerwacji. Najlepiej wybrać miłe dla oka i spokojne miejsce z przyjemną atmosferą. Wielu rodziców decyduje się na przyjęcie w restauracji, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprosić gości do domu.

Organizacja przyjęcia we własnych czterech kątach wymaga wiele wysiłku i czasu. Jednak dużą zaletą jest pewność, że wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik. Jeśli wybierasz lokal, postaw na sprawdzone rozwiązanie. Upewnij się, jak wygląda wystrój oraz menu. Warto wziąć pod uwagę kilka opcji i porównać je pod kątem podstawowych kryteriów.

Nie zapomnij o zaproszeniach dla gości. Najlepiej umieścić na nich prośbę o potwierdzenie obecności. Pozwoli Ci to łatwiej zorganizować uroczystość i zatroszczyć się o każdy szczegół.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ