szyszynka

Wydaje się, że badacze wiedzą już wszystko o ludzkim systemie, procesach życiowych i organach. Składa się jednak, że jeszcze są tajemnice, których na razie nie udało się odkryć naukowcom. Takim zagadkowym elementem naszego organizmu jest szyszynka – gruczoł znajdujący się w mózgu. Szyszynka jest pewnym z gruczołów znajdujących się w ludzkim systemie, a tak w mózgu. Jest jednym z elementów, nad jakim naukowcy mocno pochylają głowy tworząc coraz to nowsze analizowania. Jednak mimo to zwraca się, że nie są one wystarczające, bo badacze jeszcze nie zgłębili wszystkich informacji dotyczących tego gruczołu. Co jednak o nim potrafimy na pewno? Którą jest pracę w systemie, w czym pomaga? Ile chorób związanych z szyszynką poznali dotąd naukowcy? Dowiedz się o wielu więcej na temat szyszynki, właśnie z tego artykułu.

Szyszynka – charakterystyka

Szyszynka to gruczoł wydzielania wewnętrznego, znajdujący się w nadwzgórzu mózgu. Gruczoł jest bardzo mały – ma tylko 5–8 mm długości, 3–5 mm szerokości i waży blisko 0,1–0,2 g. Szyszynka ma kształt spłaszczonego stożka. Tajemnicza szyszynka interesowała uczonych już od setek lat. Kartezjusz nazwał ją „siedzibą duszy” i uważał, że to właśnie tenże gruczoł łączy ciało z intelektem. Czemu właśnie szyszynka? Badacze byli zachwyceni tym, że to jeden nieparzysty element w mózgu, w dodatku położony w samym środku, i więc mieli jej niezwykłą moc. Właśnie w XX wieku udało się lepiej poznać budowę i funkcje szyszynki, a w pewnych kręgach jeszcze uchodzi za „magiczny organ”, który pozwoli np. na jasnowidzenie i umożliwia wkroczyć w świat mistycyzmu.

Jaką funkcję ma szyszynka i co warto o niej wiedzieć

Szyszynka – funkcje

Komórki szyszynki (pinealocyty) produkują melatoninę – hormon odpowiedzialny za regulację naszego rytmu dobowego. Z tego względu znajduje się, iż szyszynka reguluje zegar biologiczny człowieka. Melatonina to związek chemiczny, jaki jest produkowany nocą i przez naczynia dochodzi do krwiobiegu. Szyszynka czerpie wiedze z siatkówki oka – dzięki temu „wie”, jeśli jest dzień, a jeśli noc. Kłopoty ze snem to często wynik choroby w wytwórczości melatoniny – światło emitowane przez ekrany laptopów czy smartfonów zakłóca informacje trafiające do szyszynki, przez co gruczoł nie wytwarza właściwej ilości melatoniny, a my skarżymy się na problemy ze snem. Zaburzenia snu to częsta choroba wśród osób w podeszłym wieku i niezwykle często jest toż połączone z wapnieniem szyszynki postępującym wraz z wiekiem. Melatonina to zwłaszcza ważny związek odpowiedzialny za mnóstwo procesów będących w systemie. Analizowania dowiodły, że melatonina zwiększa produkcję hormonu wzrostu, więc dzieci potrzebują wiele snu dla prawidłowego wzrostu.

Szyszynka – choroby

Do najpopularniejszych chorób szyszynki należą torbiele oraz nowotwory, i w porównaniu do drugich części mózgu, guzy szyszynki zdarzają się bardzo rzadko (stanowią ok. 1% wszelkich nowotworów mózgu). Jakie są sygnały guzów strefie szyszynki? Kluczowe sygnały to uciski głowy, zaburzenia widzenia (trudność w patrzeniu „do góry”), niereagowanie źrenic na słońce, oczopląs, zez, mdłości i mdłości, zaburzenia pamięci, śpiączka, niedowład kończyn, a u dzieci za wczesne dojrzewanie płciowe. Wykrycie guzów w strefach szyszynki jest możliwe po przeprowadzeniu właściwych badań – tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ