spirulinowy koktajl

Zdrowy koktajl z łyżeczką spiruliny – składniki

  • 2 łodygi selera naciowego (90 g)
  • 2 kiwi (2 x 80g)
  • 1 mały banan (150 g)
  • ½ pęczka pietruszki (15 g)
  • ½-3/4 szklanki wody mineralnej
  • 1 łyżeczka spiruliny + chlorelli

Zdrowy koktajl z łyżeczką spiruliny – przygotowanie

Selera obieramy z włóknistej warstwy. Umyte i obrane warzywa i owoce wrzucamy do naczynia blendera, dolewamy wodę (zaczynamy od połowy szklanki, reszta wedle upodobań co do konsystencji), miksujemy wszystko na gładką masę. Na koniec dodajemy łyżeczkę spiruliny + chlorelli, dokładnie mieszamy i spożywamy od razu po przyrządzeniu.

Wartość odżywcza w zdrowym koktajlu z łyżeczką spiruliny

  • Energia: 225 kcal + 17 kcal  242 kcal
  • Białko: 4,1 g + 2,75 g  6,85 g
  • Tłuszcz: 1,3 g + 0,15 g  1,45 g
  • Węglowodany: 55,9 g + 0,95 g  56,85 g
  • Błonnik: 7,3 g

Spirulina – właściwości odżywcze

Nazwą spirulina określa się powszechnie dostępne suplementy diety, które w swym składzie zawierają biomasę sinic, najczęściej Arthrospira platensis lub Arthrospira maxima. Spirulina stanowi unikalną mieszankę składników odżywczych, jakiej żaden produkt spożywczy nie jest w stanie nam zaoferować.

spirulina - właściwości działanie czy warto

Algi spirulina są nieocenionym źródłem pełnowartościowego białka, który stanowi 55-70% suchej masy algów. Białko zawiera wszystkie aminokwasy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W porównaniu do białka obecnego w mięsie, jajach czy mleku spirulina jest nieznacznie uboższa w metioninę oraz lizynę. W organizmie białko pełni wiele ważnych funkcji, w tym buduje tkankę mięśniową. Spirulina jest bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, a w szczególności kwas gamma-linolenowy. Spirulina zawiera również kwas alfa-linolenowy, kwas linolowy, kwas eikozapentaenowy (EPA), kwas dokozaheksaenowy (DHA). W organizmie nienasycone kwasy tłuszczowe budują błony komórkowe, w tym komórek mięśniowych. Ponadto chronią organizm przed rozwojem chorób autoimmunologicznych (reumatoidalne zapalenie stawów) oraz chorób układu krążenia (zawał mięśnia sercowego, nadciśnienie, miażdżyca) czy alergii. Weglowodany stanowią około 20% alg. Głównie jest źródłem prostych cukrów (glukoza, fruktoza), jednakże spirulina zawiera również niewielkie ilości glukozaminy (1,9%), która w organizmie jest wykorzystywana do regeneracji chrząstki stawowej. Algi spirulina są również doskonałym żródłem witamin. Obecny w algach barwnik beta-karoten, który jest prowitaminą A, chroni przed wystapieniem kurzej ślepoty, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania nabłonków układu pokarmowego, oddechowego, rozrodczego. Kolejną witaminą występującą w dużych ilościach w algach jest witamina E (tokoferol), która nazywana jest witaminą płodności, ponieważ jest konieczna u mężczyzn do wytwarzania plemników, a u kobiet niezbędna do prawidłowego rozwoju łożyska. Witamina E, jak również witamina A, przeciwdziałają rozwojowi choroby nowotworowej oraz wykazują aktywność antyoksydacyjną. W czasie wysiłku fizycznego powstaje bardzo duża ilość wolnych rodników, które – jeśli nie zostaną zneutralizowane – mogą przyczynić się do rozwoju wielu przewlekłych chorób. Spirulina zawiera związki (witamina A, C, E) chroniące błony komórkowe przed wpływem wolnych rodników, które w nadmiernych ilościach przyspieszają proces starzenia się organizmu oraz przyczyniają się do rozwoju licznych chorób (choroba Alzheimera, jaskra, miażdzyca, nadciśnienie, nowotwory. Biomasa alg zawiera również wszystkie witaminy z grupy B, w tym niewielkie ilości witaminy B12.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ