świnka

 Świnka jest jedną z tych chorób, które dotykają tylko i wyłącznie dzieci. Ta wirusowa choroba pojawia się u dziecka zwykle do dziesiątego roku życia. Choroby nie wolno lekceważyć, bowiem takie podejście do świnki może prowadzić do licznych powikłań. O powikłaniach, objawach, a także właściwych sposobach leczenia przeczytacie Państwo w dalszej części artykułu, co czego zachęcamy szczególnie przyszłe, młode mamy.

Tylko jeden raz

Świnkę przechodzimy tylko raz w życiu. Tak jak jest napisane na wstępie, dotyka ona małych dzieci. Jednak, jak to zwykle bywa w regułach, są również od niej wyjątki. Bowiem są przypadki, że dziecko nie zachorowało na świnkę. Wówczas pojawia się ryzyko, że w życiu dorosłym może być zaatakowana przez ten wirus. A należy pamiętać, że świnka jest jedną z tych chorób, które najlepiej przejść w dzieciństwie, bowiem im człowiek starszy, tym może gorzej przechodzić tę chorobę, która w późniejszym wieku może mieć zdecydowanie dalej idące powikłania. Czasem ciężko zdiagnozować rodzicom tę chorobę u swojego dziecka, bowiem początkowo ma podobne objawy jak na przykład grypa. Jeśli więc u dziecka pięcioletniego pojawi się gorączka, ból gardła lub różnego rodzaju bolące mięśnie, warto od razu udać się do lekarza, bo właśnie może okazać się, że dziecko zaatakowane zostało przez wirus, popularnie nazywany w Polsce świnką. Wczesne leczenie to nie tylko dbanie o zdrowie dziecka, ale również osób w jego otoczeniu. Świnką można się bowiem zarazić nawet do kilkunastu dni. Zwykle w takich przypadkach dzieci muszą przebywać w domu i absolutnie nie wychodzić do szkoły bądź znajomych. Oczywiście niezbędne jest przyjmowanie leków antywirusowych i jak najmniejsze narażenie na stres.

świnka u dzieci - objawy leczenie

Obserwuj swoje dziecko

Oprócz podawania swojemu dziecku odpowiednich leków, prowadzących do uzyskania spodziewanego efektu w postaci powrotu do zdrowia, istotną kwestię stanowi obserwacja dziecka w okresie choroby, ale także zaraz po wyleczeniu. Jeśli w trakcie leczenia temperatura dziecka „skacze”, bądź dziecko narzeka na bóle głowy czy ucha, wówczas natychmiast należy poinformować o tym lekarza pediatrę, do którego uczęszczamy. Bowiem powikłania po śwince mogą być bardzo groźne. Należą do nich chociażby zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie ucha, a także w przypadku chłopców zapalenie jąder, a w przypadku dziewczynek zapalenie jajników.

Świnki nie należy lekceważyć. Dziecko musi otrzymać szybką pomoc od specjalisty, która spowoduje, że szybko wróci do zdrowia oraz nie zarazi tym wirusem osób ze swojego najbliższego otoczenia. Rodzice nie powinni panikować ani dramatyzować – powinni pamiętać, że świnka u dziecka to coś normalnego i jest to wirus, który przychodzi i odchodzi. Gorzej, jeśli się nie pojawi w młodym wieku, tylko podczas dorosłego życia lub w wieku starczym – wówczas jest to zagrożenie również dla życia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ