katechiny

Znajdziemy je we wszystkich rodzajach herbaty, czekoladzie i czerwonym winie. Katechiny, bo o nich mowa, są cennymi przeciwutleniaczami. I chociaż dotychczas były niezbyt znane, dzisiaj zyskują dużą popularność.

Właściwości katechin

Katechiny są cennymi substancjami należącymi do grupy polifenoli. To jedne z najmocniejszych przeciwutleniaczy hamujących powstawanie szkodliwych wolnych rodników. Liczne badania udowodniły, że nie tylko wykazują one cenne dla zdrowia właściwości, ale także nie powodują niepożądanych skutków ubocznych.

Gdzie występują katechiny?

Ich źródłem są wszelkiego rodzaju herbaty: zielona, czarna, a nawet owocowa. Największe stężenie występuje jednak w jej świeżych liściach. Znajdziemy je także w czerwonym winie oraz w owocach: truskawkach, morelach, jabłkach, wiśniach, brzoskwiniach i śliwkach. Bogactwem katechin są również warzywa, głównie rośliny strączkowe: fasola, soczewica i bób, oraz czekolada – w 100 jej gramach znajduje się 46–61 mg katechin. Najwięcej tych cennych substancji znajduje się w skórce owoców, dlatego tak ważne jest ich spożywanie bez obierania.

źródłem katechin jest herbata

Katechiny to polifenole piękna i młodości!

Katechiny mają duże znaczenie w procesie ochrony naszej skóry przed promieniowaniem słonecznym. Dzięki właściwościom pochłaniającym nadmiar promieniowania UV obniżają one także ryzyko zachorowania na raka skóry, czuwając nad prawidłowym nawilżeniem naszej skóry oraz zapobiegając tworzeniu się chorobowych zmian skórnych. Dzięki systematycznemu spożywaniu katechin nasza skóra odzyskuje witalność i zatrzymuje młody wygląd. Długoletnie badania nad wolnymi rodnikami wykazały, że ich duża ilość w organizmie przyczynia się do przyśpieszenia procesów starzenia na poziomie komórkowym oraz powstawania komórek nowotworowych. Aby skutecznie walczyć ze skutkami działania wolnych rodników w naszym organizmie należy wyeliminować czynniki powodujące ich produkcję w komórkach naszego ciała, a którymi w głównej mierze są promienie ultrafioletowe, papierosy i alkohol. Wypijanie nawet dziesięciu szklanek zielonej herbaty dziennie nie pomoże nam w pokonaniu efektów działania wolnych rodników, chyba, że zrezygnujemy z kontaktu z faktorem je wywołującym. Naukowcy twierdzą również, że katechiny wykazują pozytywne oddziaływanie w procesie obniżania złego cholesterolu. Ekstrakt z zielonej herbaty Camelia Sinensis zawiera aż 80% cennych katechin, które chronią nasz organizm przed starzeniem się, nowotworami, szkodliwymi substancjami będącymi produktami ubocznymi przemiany materii oraz stanami chorobowymi. Innym cennym źródłem katechin jest kakao. Ostatnie badania wskazują także na istotną rolę katechin w kwestii dobrego widzenia. Poza tym katechiny działają przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Już w Starożytności znano właściwości katechin i wykorzystywano je zarówno w medycynie jak i pielęgnacji ciała oraz walki o jego młody wygląd.

Katechiny w codziennej diecie

Najwięcej katechin znajdziemy w żywności pochodzenia roślinnego, produktach funkcjonalnych, wyrobach winiarskich oraz wyprodukowanych z ziaren kakaowca. Z ich cennych właściwości korzystają także producenci środków farmakologicznych i chemii. Związki tego rodzaju znajdują się bowiem w składzie leków, suplementów diety oraz w kosmetykach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ