Regulacja okien

Okna oraz drzwi balkonowe mają zapewnić domowi przede wszystkim ochronę przed wiatrem oraz deszczem. Bardzo istotna jest więc jakość okien, które montujemy w swoich domach. Rzadko kiedy użytkownicy zdają sobie z tego sprawę, że okna od czasu do czasu warto wyregulować. Kiedy to zrobić? Czy można to wykonać samodzielnie? Jaki jest rezultat regulacji okien?

Kiedy warto regulować okna?

W zasadzie dla większości z nas dbanie o okna polega jedynie na umyciu ich szyb oraz ram dla lepszej przejrzystości. Jednak ościeżnice nowoczesnych okien i drzwi balkonowych wyposażone są w bardzo zaawansowane systemy rozwórek, punktów ryglowania, zawiasów, zatrzasków i innych elementów. Służą one maksymalnemu doszczelnieniu, przy jednoczesnym zapewnieniu właściwej cyrkulacji powietrza. Regulacja okien jest niezbędna wówczas, gdy zaczyna się obserwować coraz większe nieszczelności okna i przepuszczalność dla wilgoci. W takiej sytuacji może się wydawać, że ogrzewanie domu jest nieefektywne, bo pomimo dobrego grzania wciąż jest w domu chłodno. Zazwyczaj po paru latach użytkowania i częstego zamykania i otwierania niektóre okna w domu rozregulowują się i wymagają doszczelnienia.

Jak wyregulować okno?

Po pełnym otwarciu okna można zaobserwować, że posiada ono wiele systemów ze specjalnymi otworami na właściwego rozmiaru klucz do dokręcania. Każdy producent okna może mieć te systemy zlokalizowane w nieco innych miejscach. Dlatego też biorąc się za regulację, należy wziąć do ręki instrukcję producenta okien i wzorować się na niej, odnajdując poszczególne miejsca i sprawdzając, jak je wyregulować. Sama zasada regulacji okien wydaje się być bardzo prosta – wystarczy tylko dokręcić odpowiednio śruby. Jednak robiąc to zbyt mocno lub zbyt słabo, można tylko zafundować sobie dodatkowy kłopot. Należy pamiętać o tym, że zbyt mocne dokręcenie okien może spowodować zbyt dużą szczelność i brak przepuszczalności dla powietrza. Rezultatem tego może być gromadzenie się wilgoci wewnątrz budynku i doprowadzenie do zagrzybienia ścian.

Czy można to zrobić samodzielnie?

Zanim zabierzemy się do regulacji okien, najlepiej będzie sprawdzić, co na ten temat mówi producent okuć okiennych. Być może okna objęte są jeszcze gwarancją, więc można będzie zwrócić się do serwisu. Przyśle on fachowców, którzy doskonale znają się na kwestii regulacji i będą w stanie zrobić to szybko, sprawnie i tak jak należy. Lepiej nie zabierać się do regulacji okien samodzielnie. Z reguły nie jest to coś, co robimy zbyt często, a więc raczej nie znamy się na tym, jak je regulować. Jeśli zrobimy to nieodpowiednio, możemy narazić się na zepsucie okien.

Problemy z oknami

Jakie jeszcze problemy mogą wystąpić z oknami? W miejscach, gdzie bardzo często dokonuje się otwierania i zamykania okien, może dojść do rozregulowania elementów konstrukcyjnych ościeżnicy. Mogą one ocierać o siebie, wydawać nieprzyjemne dźwięki, skrzypieć. Mogą wystąpić trudności z dotychczas gładkim zamykaniem i otwieraniem okna. Może wystąpić kłopot ze sterowaniem klamką. Jest to zwykle przekroczenie dopuszczalnej wartości sił operacyjnych, czyli zużycie się elementów konstrukcyjnych okna. Nie musi to jednak oznaczać konieczności wymiany całego okna. Wystarczy, że wezwie się fachowców, którzy wyregulują okna i naprawią ocierające o siebie elementy. Mając do czynienia z oknami PCV, które nie funkcjonują już prawidłowo, nie zmuszajmy się do korzystania z takich wadliwych ościeżnic. Pamiętajmy, że sprawne okno to takie, które łatwo się zamyka, nie wydaje przykrych dźwięków i nie stwarza trudności przy zamykaniu i otwieraniu. Należy dążyć do tego, aby okna pozostały właśnie takie, i w tym celu stosuje się regulację elementów konstrukcyjnych. Skoro serwisujemy swoje auta, gdy coś zaczyna w nich trzeć, to dlaczego nie mielibyśmy zrobić tego samego ze swoimi oknami? W końcu to one są gwarantem utrzymania właściwego klimatu w naszym domu. Warto okresowo sprawdzać nie tylko szczelność okien, ale także sposób ich funkcjonowania, by móc korzystać z nich bezproblemowo.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ