Biała herbata to pozyskiwane na wiosnę pąki i liście krzewu herbacianego, poddawane jedynie suszeniu, dzięki czemu zachowuje większość swoich walorów. Uznawana jest od stuleci za produkt bardzo luksusowy, niegdyś podawany głównie na dworze carskim. Skąd pochodzi? Jak ją spożywać? Jakie ma właściwości? Zapraszam do przeczytania artykułu.
Pochodzenie białej herbaty
Jak większość herbat, i ta odmiana pochodzi z Chin, a mianowicie z terenów dzisiejszej prowincji Fujian. Do dziś produkuje się tam najbardziej cenione gatunki białej herbaty. Na herbatę tą możemy natknąć się także w takich prowincjach jak Yunnan, Guangxi, Hunan. Obecnie można ją znaleźć poza granicami jej ojczystego kraju, mianowicie w Malawi, Nepalu, Indiach, na Sri Lance i w Kenii. Natomiast najlepsze i najbardziej pożądane gatunki tej herbaty produkowane są w Japonii oraz Tajlandii.
Tak jak w przypadku wszystkich innych herbat i biała ma swoje różne odmiany. Wyróżnia się cztery jej główne stopnie jakościowe, zależne od standardach zachowanych przy sortowaniu i zbieraniu: Yin Zhen („Srebrne Igły), Bai Mu Dan („Biała Piwonia”), Gong Mei, Shou Mei. Istnieją także gatunki Yue Guang Bai, Ya Bao oraz odmiany nepalskie i indyjskie.
Jak przygotować białą herbatę?
Niezwykle delikatna biała herbata, jest jednocześnie bardzo wytrzymała. W Chinach parzy się ją niemal w temperaturach wrzenia. Bardzo ważną jest informacja, iż białą herbatę można nie tylko parzyć, ale nawet gotować. Jest to znany sposób przygotowywania białych herbat leżakujących. Wystarczy na 100 ml wody wsypać 1 gram herbaty i gotować na niewielkim ogniu.
Parzyć herbatę możemy również w większej ilości wody. W takim przypadku powinniśmy dodać 5 gramów liści na 250 ml wody w temperaturze bliskiej wrzenia i parzymy przez 1-2 minuty w przypadku pierwszego parzenia. Jeśli parzymy drugi raz te same liście, czas wydłużamy do 2-3 minut, w przypadku trzeciego parzenia, czas procesu to już 5-6 minut.
Istnieje też specjalna metoda parzenia białej herbaty, zwana stylem gongfu cha. Tutaj dodajemy 5-7 gramów liści na 100 ml wody w temperaturze zbliżonej wrzeniu i przy pierwszym oraz drugim parzeniu zanurzamy je na około 20 sekund. Przy trzecim na około 30 sekund oraz wydłużamy ten czas na każde kolejne parzenie.
Właściwości białej herbaty
Biała herbata, z powodu małego jej przetworzenia, zachowała wiele swoich walorów. Jednym z najważniejszych jest wysoka zawartość aminokwasów i przeciwutleniaczy, które odpowiedzialne są za neutralizację działania wolnych rodników, wpływających na starzenie się skóry.
Ta odmiana herbaty zawiera w sobie znikome ilości kofeiny, będąc jednocześnie bogatym źródłem np. fluoru.
Biała herbata wpływa pozytywnie na zachowanie koncentracji oraz jakże ważną pracę mózgu. Pomaga nawodnić organizm, ma działania antybakteryjne i antywirusowe oraz wspiera ochronę przez działaniami promieni ultrafioletowych.
Biała herbata nie jest lekarstwem, jednak uważa się, że wpływa pozytywnie na układ krążenia, pomaga przy zbyt wysokim cholesterolu oraz cukru, a nawet osteoporozie i chorobie Alzheimera.
Biała herbata przy odchudzaniu
Możemy znaleźć doniesienia, że biała herbata hamuje tworzenie się nowych komórek tłuszczowych, a katechiny w niej zawarte pozytywnie wpływają na przyspieszenie metabolizmu. Jednakże należy pamiętać, iż samo jej picie nie sprawi, że osiągniemy wymarzoną sylwetkę. Warto jednak na stałe wprowadzić ją do naszej diety.
Na koniec!
Biała herbata, jeszcze nie tak popularna w krajach Europy, ma wiele czynników pozytywnie wpływający na organizm człowieka. Jej delikatny, lekko słodki smak sprawia, że niewątpliwie tą popularność zyska.
Spróbuj uczynić rytuał z picia tego niezwykłego naparu. Gorący, pyszny napój, miękki fotel i nastrojowa muzyka dostarczy Ci odprężenia i zredukuje stres. Chwile relaksu przy jednoczesnym spożywaniu zdrowego, niosącego za sobą same pozytywne skutki napoju to idealne rozwiązanie po pełnym trosk dniu. Możesz również wypróbować takie rozwiązanie rano, po śniadaniu aby się do ciężkiego dnia przygotować!
Źródło: http://odszkodowania24.net.pl