Cmentarz komunalny w Bytomiu jest obiektem wyjątkowym. To jedyna bezwyznaniowa nekropolia na terenie miasta. Jej część zajmuje dodatkowo cmentarz żołnierzy radzieckich, który podlega innym przepisom prawa. Ze względu na swe położenie bywa owa nietypowa nekropolia nazywana również „cmentarzem parkowym”.
Cmentarz ten powstał w inicjatywy niemieckich, nazistowskich władz miasta w latach 30-tych XX wieku. Miało to być miejsce spoczynku dla tych, którzy najbardziej przysłużyli się nowej władzy. Stało się jednak inaczej.
Pierwsze pochówki miały tu miejsce w sierpniu oraz we wrześniu 1939 roku, co miało związek z pierwszymi starciami na ówczesnym pograniczy polsko – niemieckim. Warto tu podkreślić, że w okresie międzywojennym Bytom był miastem niemieckim, zaś sąsiadujące z nim Piekary Śląskie należały już do państwa polskiego.
Po wojnie na cmentarzu parkowym pojawiły się kolejne groby. Tym razem teren nekropolii posłużył do pochowania żołnierzy radzieckich. Spoczywają tu Rosjanie, których szczątki w większości przypadków ekshumowano w 1953 roku w okolicach Bytomia. Wyznaczono dla nich osobną kwaterę, na której ustawiono jednocześnie okazały pomnik.
Inną ważną z punktu widzenia historii kwaterą jest tu zbiorowa mogiła mieszkańców Miechowic, którzy zginęli z rąk żołnierzy radzieckich w 1945 roku. Ich szczątki przeniesiono tu ze zbiorowej mogiły znajdującej się w Miechowicach w latach 60-tych XX wieku.

wakacje-marzen.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ