Drony lotnicze w ostatnim czasie cieszą się bardzo dużą popularnością. Wykonywane nimi zdjęcia czy nagrywać filmy biją rekordy popularności w serwisach społecznościowych i stanowią niezapomnianą pamiątkę z wakacyjnego wyjazdu. Latać dronem chce dziś każdy. Niestety nie jest to takie proste. Aby móc to zrobić konieczne jest posiadanie prawa jazdy na drona. Dokument uprawniający do sterowania statkiem powietrznym uzyskuje się na kursach pilotażu dronów lotniczych. Zobacz, co można nauczyć się na takim kursie oraz jak zostać pilotem drona lotniczego.

Zgodnie z prawem lotniczym….

W Polsce możliwość poruszania się dronów, czyli bezzałogowych statków powietrznych w przestworzach reguluje prawo lotnicze. Zgodnie z nim osoby, które chcą pilotować drona, muszą mieć ukończony kurs. Kończy się on zdaniem egzaminu praktycznego i teoretycznego w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Pozytywny wynik uprawnia do latania dronem. Na kurs pilotażu drona lotniczego może zapisać się każdy, kto ukończył 18 lat– trzeba jednak liczyć się z dość wysokimi kosztami, jakie trzeba ponieść na naukę.

Kto musi mieć licencję na latanie dronem?

Świadectwo UAVO, czyli operatora bezzałogowego statku powietrznego musi posiadać każda osoba, która chce wykorzystywać drony w innych celach niż loty sportowe i rekreacyjne. Oznacza to, że na kurs pilotażu drona muszą się zapisać wszyscy ci, którzy chcą je wykorzystywać w celach komercyjnych. O celach komercyjnych mówimy nie tylko w przypadku czerpania zysków z wykonanych zdjęć czy filmów, ale także i w sytuacjach, w których nagrany film wykorzystuje się np. do promocji swojej marki.

Kurs pilotażu drona lotniczego – uprawnienia

Zapisując się na kurs pilotażu drona lotniczego, można uzyskać 3 rodzaje uprawnień. Pierwsze z nich, czyli VLS pozwala na loty dronem w zasięgu wzroku, drugie (BVLOS), na loty dronem poza zasięg wzroku. Ostatnie uprawnienia, jakie można zdobyć to te instruktora (INS).

Jak się zapisać na kurs pilotażu dronem?

Szkolenia z latania dronem odbywają się w ośrodkach szkoleniowych, które wpisane są na listę Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Nabyte w ośrodku uprawnienia ważne są 3 lata. Aby je przedłużyć, należy ponownie podejść do egzaminu praktycznego.

Ile kosztuje kurs pilotowania drona?

Koszt kursu pilotowania drona lotniczego uzależniony jest od danego ośrodka szkoleniowego. Stałe są natomiast opłaty za podejście do egzaminów oraz wydanie świadectwa. Obecnie koszt egzaminu teoretycznego wynosi 53 zł, praktycznego 105 zł, a wydanie świadectwa UAVO 43 zł. Kolejne koszty to te związane z badaniami lekarskimi ok. 200 zł oraz samym kursem pilotażu drona – tutaj ceny wąchają się od 1000 do 3000 zł przy uprawnieniach UAVO VLOS i od 3000 zł wzwyż dla uprawnień BVLOS.

Aby przystąpić do egzaminu na latanie dronem lotniczym, do ULC należy dostarczyć: badania lotniczo-lekarskie wykonane w ośrodkach medycyny lotniczej, potwierdzenie wpłat na egzamin oraz wydanie świadectwa, dowód wykupienia polisy OC na loty dronami oraz wniosek o wydanie świadectwa kwalifikacji (wzór dostępny na stronie ULC).

Ile trwa kurs pilotażu rodna?

Kurs pilotażu drona lotniczego nie jest długi, trwa on zazwyczaj kilka dni, średnio ok. 10. Szkolić można się również samodzielnie, nie korzystając z pomocy firmy zewnętrznej. W czasie nauki należy wtedy opanować materiał teoretyczny, który będzie sprawdzany na egzaminie.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ