Open space od dłuższego czasu jest popularną metodą aranżacji  powierzchni biurowej. Opiera się na dużej przestrzeni, która wypełniona jest biurkami i sprzętami biurowymi. Nie ma tu osobnych gabinetów czy biura, dla każdego zespołu – wszyscy pracują na jednej powierzchni. Brak ścianek działowych w biurze ma swoje wady i zalety. Coraz częściej mówi się o tych pierwszych. Hałas, brak możliwości skupienia się, ciągle panujące zamieszanie, uszczuplenie prywatności – to tylko niektóre z nich. Czy więc w takich warunkach można pracować efektywniej? Specjaliści podpowiadają, że się da. Wystarczy zastosować się do kilku zasad efektywnej pracy w open space.

Jak wynika z badań, open space sprawdza się szczególnie w tych branżach, które mocno opierają się na współpracy między ludźmi oraz ciągłym przepływie informacji. Jednak nawet pracują na stanowiskach, które tego wymagają, po pewnym czasie można mieć dość ciągłego przebywania z tymi samymi ludźmi i panującego w open space hałasu.

Prywatność w open space

Prywatność w open space nie istnieje! Wszyscy widzą co, robisz, każdy może zerknąć na ekran twojego monitora, a ty przez większość dnia czujesz się, jakbyś brał udział w Big Brotherze. Jeśli chcesz wyeliminować, choć na chwilę to uczucie, postaraj się stworzyć w swojej przestrzeni minimum prywatności.

Jeżeli przestrzeń na to pozwala, możesz zamontować dodatkową półkę oddzielającą cię od innych lub postawić wysoką roślinę, która odgrodzi twoje biurko od tego z naprzeciwka. Postaraj się też wnieść trochę prywatność i przyjaznego klimatu w swojej miejsce pracy. Na biurko możesz ustawiać ramki ze zdjęciami lub przypiąć motywujący cytat.

Jak radzić sobie z hałasem w open space?

W open space panuje prawdziwa walka – o klimatyzacje, ogrzewaniem ilość światła i ciszę. Głośne rozmowy na emocjonujące tematy rozgrzewają pracowników do czerwoności i zapominają oni o tym, że kolega obok musi wykonywać swoją pracę. Dlatego też, jeśli przeszkadza ci hałas i masz taką możliwość, zainwestuj w słuchawki.  Pozwolą ci się odizolować od panującego hałasu, a także zrelaksować podczas słuchania ulubionej muzyki. Jeśli jednak muzyka rozprasza cię w czasie pracy, zdecyduj się na zwykłe stopery lub słuchawki redukujące szum.

Rozmowy na najwyższym szczeblu

Prowadzenie ważnych rozmów biznesowych, czy umawianie planu działań z kolegami z oddziału w open space jest niemal niemożliwe. Znowu przeszkadza w tym hałas i gwar panujący w przestrzeni do pracy, dlatego w takich wypadkach najlepiej jest korzystać z sali konferencyjnej lub zaprosić kolegów na spacer wokół biura. Wtedy bez problemu można porozmawiać w spokoju. To samo rozwiązanie dotyczy rozmów telefonicznych.

Z higieną za pan brat

Praca w open space ściśle wiąże się z przebywaniem w dużym gronie ludzi przez  8 godzin dziennie. Siłą rzeczy rodzi to konflikty – o otworzone okno, przykręconą klimatyzację czy wyłączone światło. Jednak są one niczym w porównaniu  konfliktami na tle higieny. Skupienie dużej liczby osób na zamkniętej przestrzeni sprzyja przenoszeniu się wirusów i bakterii. A one jak wiadomo, powodują choroby i nieobecność w pracy. Dlatego, jeżeli chcesz efektywnie pracować w open space, dbaj o swojej higienę – myj często ręce, zachowuj czystość miejsca pracy, dezynfekuj biurko, klawiaturę i myszkę komputerową. Nie zapominaj też o higienie osobistej. Brzydki zapach może zniechęcić współpracowników do ciebie – dlatego regularnie szczotkuj zęby i bierz prysznic.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ