Czy wynajęcie biura rachunkowego jest potrzebne

W dobie powszechnej inflacji i wzrostu kosztów prowadzenia własnej działalności powstaje pytanie czy warto płacić zewnętrznej kancelarii rachunkowej za prowadzenie księgowości firmy? Jeśli naprawdę chcesz zaoszczędzić to przeczytaj ten artykuł.

Wzrost kosztów widzimy na każdym kroku. Szczególnie właściciele firm mogą odczuwać poważne konsekwencje wzrostu cen prądu, ogrzewania lub wielu materiałów potrzebnych do produkcji. Wiele firm już teraz wie, że albo będzie musiało w ciągu najbliższych miesięcy zredukować liczbę zatrudnionych albo znacząco zmniejszyć koszty ograniczając wydatki do minimum. Oczywiście zwalnianie pracowników to ostateczna decyzja, której każdy chce uniknąć, dlatego warto dobrze przemyśleć możliwości ukrócenia kosztów. Gdzie szukać cięć budżetowych?

Czy rezygnacja z biura rachunkowego to dobra decyzja?

Niektórzy właściciele firm, szczególnie tych mikro, w których jest najwyżej kilku pracowników lub pracuje jedynie sam właściciel, mogą uważać, że dobrym pomysłem będzie rezygnacja z zewnętrznego biura rachunkowego. Czy jest to dobre rozwiązanie? Niekoniecznie. Zaraz wyjaśnimy dlaczego. Jeśli nie znasz się na prowadzeniu rozliczeń, na księgowości i rozliczaniu pracowników, to czy zrezygnowanie z usług biura, które się tym zajmuje profesjonalnie w rzeczywistości ograniczy Ci koszty czy może jeszcze je skumuluje?

Stres związany z rozliczeniami z urzędami i wyliczaniem podatków jest bardzo duży. Łatwo popełnić jakiś błąd, szczególnie gdy robimy to po raz pierwszy. W grę przecież wchodzi mnóstwo przepisów i rozporządzeń, które i tak nieustannie się zmieniają. Prowadzenie własnej działalności plus prowadzenie księgowości może się okazać zadaniem ponad siły. Efekty mogą być opłakane. Firma będzie zaniedbana, a Ty możesz dużo czasu stracić na niepotrzebne wizyty w urzędach i poprawianie błędów w dokumentach, nie mówiąc już o odpowiedzialności finansowej.

Naszym zdaniem lepszym rozwiązaniem będzie skoncentrowanie się na pozyskiwaniu nowych źródeł dochodu, pozyskaniu nowych klientów lub rynków zbytu, natomiast pozostawić księgowość swojej firmy w rękach profesjonalnego biura rachunkowego.

Dlaczego warto korzystać z usług kancelarii rachunkowej?

Zbliża się koniec roku. Teraz się okaże czy firmy zyskały czy straciły na nowych rozporządzeniach w ramach Polskiego Ładu. Tym bardziej więc warto skorzystać z pomocy księgowej, która pomoże dokonać rozliczeń i będzie wiedziała jakie zapisy nowych rozporządzeń będą miały najlepsze zastosowanie w przypadku twojej firmy. Na przykład biuro księgowe Lublin udzieli chętnie wsparcia dla nowych oraz już funkcjonujących firm na terenie województwa lubelskiego i nie tylko.

Jeśli dopiero zakładasz własną działalność, to może się wydawać, że nie masz tak wiele dokumentów do rozliczeń, więc dasz radę samodzielnie ogarnąć temat. Jednak pamiętaj, że biuro rachunkowe pomaga już na wstępnym etapie przygotowywania dokumentów potrzebnych do założenia działalności i składania w urzędach. Jest to duże ułatwienie szczególnie jeśli ktoś zakłada działalność po raz pierwszy. Warto pamiętać, że koszt rozliczeń u księgowej jest zależny od ilości dokumentów przedstawianych każdego miesiąca, jest więc proporcjonalny do obrotów w firmie i szczególnie na początku prowadzenia działalności będzie on naprawdę niewielki.

Reasumując, koszty prowadzenia firmy warto zmniejszać, a także szukać możliwości pozyskania nowych źródeł dochodu. Jednak nie warto rezygnować z biura rachunkowego, które może mieć znaczny wpływ na wysokość płaconych podatków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ