Praca spedytora

Głównym zadaniem spedytora jest organizacja przewozu ładunków z punktu A do punktu B przy odpowiednim dobraniu dróg, ale transport nie trwał zbyt długo oraz nie został uszkodzony podczas jazdy. Wszystkie sekrety rynku transportu musi mieć w mały palcu. Często w zawodzie spedytora pojawiają się zakłócenia, spięcia wynikłe z wszelkich niedogodności, na jakie napotykają się osoby odpowiedzialne za transport, do zadania spedytora należy jak najszybciej je rozwiązać. Musi więc on być dobrym negocjatorem, nie bać się wyzwań, szybko i strategicznie myśleć. Mimo tego, że spedytor pracuje w ściśle określonych godzinach, to pod telefonem musi być niemal cały czas przez siedem dni. Wynika to z tego faktu, że gdy on nie pracuje, transporty nadal się odbywają, mogą więc pojawić się różne przeszkody. Praca spedytora jest zróżnicowana ze względu na charakter obsługiwanego fragmentu rynku transportowego. Może on być pośrednikiem między klientem a przewoźnikiem, jako podmiot posiadający ładunki i poszukujący osoby, która ten ładunek przewiezie albo bardziej jako księgowy, czyli rozliczanie i przelewy. Tematów i zadań dla stanowiska spedytora jest multum. Wyróżniamy spedytorów między innymi od typu: pojazdów, ładunków, obszarów językowych oraz klientów. Brzmi ciekawie, prawda?
Niestety nie jest to praca dla każdego. Spedytor powinien mieć nerwy ze stali. Dzień spedytora powinien zacząć się od mocnej kawy, ponieważ działamy na pełnych obrotach. Komputer włączony, sprawdzamy pocztę i Trans (internetowa giełda transportowa). Trzeba sprawdzić stan załadunków z dnia wcześniejszego i z dzisiaj, na jakim są etapie. W międzyczasie dzwoni kilka telefonów (od kierowców, klientów i przewoźników). Weryfikujemy czy auta są rozładowane i gotowe do następnej trasy, w międzyczasie jeszcze przygotowujemy wyceny dla bieżących zapytań kierowców. Czas płynie, telefony się urywają, a tu trzeba jeszcze wysłać informacje o dostępnych autach, zadbać o terminowość, pozyskać nowych klientów, wypisać zlecenia do systemu. Na zegarze wybija godzina 16:00, dla większości to koniec dnia w pracy i mamy czas wolny. Niestety nie dla spedytora, telefony po godzinach to codzienność. Zdarzają się też sytuacje, że najlepiej zaplanowane działania legną w gruzach. Może być wiele przyczyn, awaria auta, niekorzystne warunki drogowe, które wpływają na nawierzchnię jezdni, kontrole drogowe oraz przestoje w promach.
Najważniejszą cechą spedytora jest jednak podzielność uwagi-bez niej spedytor nie jest w stanie pracować w zespole i może być bardzo trudnym współpracownikiem. Drugim bardzo ważnym aspektem jest umiejętność pracowania w stresie i panowanie nad emocjami. Co więcej, idealny kandydat na stanowisko powinien być zdeterminowany, zdecydowany, wytrwały i cierpliwy, ponieważ często mogą zdarzyć się sytuacje podbramkowe, a wtedy zachowanie dystansu do siebie i całej sprawy jest na wagę złota. Podsumowując, w cenie jest porządek na biurku, albo umiejętność znajdowania się w swoim rozgardiaszu. Mimo wszystko chyba nie ma spedytora, który nie lubiłby swojej pracy.

inwestycyjnawolnosc.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ