dzieci
fot.: pexels.com

W początkowym rozwoju dziecka, to jak wyglądają jego włosy, zależy przede wszystkim od genów, które odziedziczyło po rodzicach. Bez względu jednak na to, wszystkie dzieci mają włosy niezwykle delikatne. Istotne jest więc, aby zapewnić im odpowiednią pielęgnacje już od samego początku. 

Zobacz też: http://kobiecosc.pl/pielegnacja-dzieciecych-wlosow/

Włosy noworodka

Czupryna noworodka nie składa się z włosów. Jego głowę pokrywa tzw. meszek, który jest miękki i puszysty. Utrzymuje się on na głowie nowo narodzonego maluszka tylko przez kilka miesięcy. Nie oznacza to jednak, że główka noworodka nie wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Według specjalistów, nie należy zbytnio przesuszać głowy noworodka (dotyczy to także późniejszego okresu życia). W związku z tym, w ciągu tygodnia powinno się ją myć maksymalnie 2 lub 3 razy. Oczywiście, w przypadku wyższej temperatury, powinno się to robić trochę częściej.

Aby nie powodować podrażnień na skórze dziecka, wystarczy stosowanie specjalnego mydełka dla niemowląt. Po umyciu należy pamiętać, że nie powinno się zbyt mocno trzeć główki niemowlaka ręcznikiem, a meszek czesać miękką szczotką.

Pielęgnacja w późniejszym okresie życia

Włosy dzieci, także w późniejszym okresie życia, nie wymagają zbyt specjalistycznej pielęgnacji. Podstawową zasadą dbania o włosy malucha jest jednak to, aby były one czyste. Powinno się pamiętać o tym, żeby przed myciem dokładnie rozczesać włosy, dzięki czemu unikną one plątania się.

W przypadku dzieci, które mają 2 lub 3 lata, nadal nie powinno korzystać się z suszarki do włosów. Warto pamiętać, że gorący podmuch jest niebezpieczny dla delikatnej skóry głowy, którą niezwykle łatwo oparzyć.

Jeżeli chodzi o odpowiedni szampon, to należy kupować takie, których skład jest przeznaczony specjalnie dla dzieci. Szampony dla dzieci nie powinny zawierać alkoholu, parabenów, sztucznych barwników oraz detergentów. Przy zakupie należy zwrócić również uwagę na to, aby pH szamponu było zbliżone do skóry głowy dziecka.

Obecnie na rynku jest także wiele produktów, które ułatwiają rozczesywanie włosów dzieci. Nie są one w żaden sposób groźne dla ich delikatnej skóry, a także nie obciążają przy tym włosów.

Przeczytaj też: http://www.zareczona.pl/jak-dbac-o-wlosy-meskie/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ