Czy Mieszkanie Plus to dobra alternatywa dla MdM?

Marzeniem wielu młodych ludzi jest posiadanie własnego mieszkania lub domu, gdzie rozpoczną życie na własny rachunek. W osiągnięciu tego celu pomóc chce rząd, proponując program o nazwie “Mieszkanie Plus”. Czym różni się on od obecnie funkcjonującego “Mieszkania dla Młodych”(MdM)?

Nowy rządowy program zajmie miejsce dotychczasowych systemów MdM oraz “Rodzina na swoim”, jednak zarówno w podstawowych założeniach, jak i w sposobie działania “Mieszkania Plus” można dostrzec znaczące różnice w stosunku do poprzedników. O ile wcześniejsze programy miały na celu pomoc osobom chcącym kupić mieszkanie na własność, o tyle projekt PiS ma wspierać osoby wynajmujące mieszkania i jednocześnie oszczędzające na swoje własne cztery kąty. Specjalnie na cele realizacji tego programu, mają zostać zbudowane nowe lokale, których cena wynajmu będzie wyjątkowo korzystna. Ze względu na to, że te mieszkania będą powstawać na gruntach należących do Skarbu Państwa, cena za metr kwadratowy nie powinna przekroczyć 3000 złotych.

Wynajmować tanio i więcej nabywać

Jak podkreśla serwis http://mieszkanieplus.org.pl/, zamysł projektu nie wziął się znikąd – w wielu zachodnich krajach podobny model funkcjonuje od lat z niemałym powodzeniem. Dzięki możliwości wynajmu taniego lokum potencjalni beneficjenci programu będą w stanie przeznaczać większe kwoty pieniężne na zakupy i w ten sposób napędzać gospodarkę. Jednocześnie będą mogli oszczędzać na zakup własnego mieszkania w przyszłości.

Jak skorzystać z programu?

W porównaniu do MdM, w “Mieszkaniu Plus” będzie istniało kryterium dochodowe, wedle którego będzie ustalana kolejność przyznawania pomocy. Kolejną różnicą jest brak warunków odnośnie wieku w przypadku programu Prawa i Sprawiedliwości. W “Mieszkaniu dla Młodych” ten wymóg często bywał założeniem ograniczającym i dla wielu eliminującym. Dodatkowo, nie mogły z niego skorzystać osoby posiadające już mieszkanie, inaczej jest z “Mieszkanie Plus”. Tutaj, takie osoby otrzymają dedykowane subkonta mieszkaniowe, na których będą mogli odkładać środki na remont posiadanej nieruchomości bądź wybudowanie domu. System przewiduje premie w wypadku regularnego prowadzenia oszczędności. Punktem wspólnym w obu tych programach jest zorientowanie na rodziny wielodzietne, które w przypadku nowego projektu będą traktowane priorytetowo. 

MdM to program zaplanowany na kilkuletni okres, zaś “Mieszkanie Plus” jest zapowiadane jako program wieloletni. W czasie konferencji prasowej poświęconej prezentacji założeń programu wskazano na okres 10 – 15 lat, choć ten czas może się nieco wydłużyć.

Program Mieszkanie dla Młodych istniał będzie do roku końca 2018, chyba, że przeznaczone na niego środki skończą się wcześniej. jednocześnie można przygotowywać się do MdM 2017, zbierając informacje i kompletując dokumenty. Po tej dacie w życie ma wejść “Mieszkanie Plus”.

Dobra alternatywa?

Czy projekt rządu Beaty Szydło okaże się lepszy niż jego poprzednik? To na pewno okaże się z czasem, jednak sporą zaletą programu wydaje się fakt, że zachęca młodych ludzi zarówno do jednoczesnego wydawania pieniędzy, jak i ich oszczędzania. Może się to okazać bardziej “wychowawczą” metodą niż jednorazowa pomoc finansowa ze strony Państwa.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ