Co zrobić z katarem u niemowlaka?

Jak pomóc dziecku w walce z katarem? Co na katar u niemowlaka? Można spróbować kłaść dziecko na brzuszku, w taki sposób, żeby wydzielina spływała swobodnie w dół, czyli z noska. Dobrą możliwością oczyszczenia noska z zalegającej wydzieliny jest także aplikacja kilku kropelek soli fizjologicznej lub specjalnej dawki wody morskiej w sprayu. W aptekach sól fizjologiczna dostępna jest zazwyczaj w 5 ml ampułkach. Z kupieniem wody morskiej na pewno też nie będzie problemu. Nosek dziecka zakrapla się solą fizjologiczną przy delikatnie odchylonej główce do tyłu. Wodę morską aplikuje się, gdy dziecko jest na prosto, ponieważ znajduje się ona w buteleczce pod ciśnieniem. Po takiej czynności trzeba umożliwić wydzielinie wypłynięcie z noska, chociażby np. poprzez położenie dziecka na jego brzuchu, albo samemu oczyszczenie jego nosa.
Wielu pediatrów i położnych poleca aspirator. Aspirator taki ma standardowo kształt tulejki. Jeden z jego końców (węższy) umieszcza się w dziurce noska dziecka. Jest też dołączony do zestawu zbiorniczek i specjalna, dość elastyczna rurka, którą przyczepia się do rury odkurzacza. Podkreślmy, że w komorze aspiratora jest umieszczony reduktor siły, który ma za zadanie obniżać moc ssącą odkurzacza do bezpiecznego dla każdego dziecka poziomu, nawet bobaska w pierwszych dniach życia. Aspiratory takie np. z firmy Katarek, dzięki jednostajnej sile ssącej mogą usuwać także wydzielinę z głębszych partii noska.
Kataru u dziecka pod żadnym pozorem nie można bagatelizować. Nawet ten niegroźny, bez innych objawów takich jak: gorączka i kaszel, może mieć poważne powikłania w postaci chociażby zapalenia płuc, zatok przynosowych oraz ucha środkowego.

kobiecosc.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ