Co należy wiedzieć o wychowaniu psa?

0
803

Wychowywanie psa to bardzo poważna kwestia i każdy, kto choć raz miał do czynienia z tymi zwierzętami, na pewno zdaje sobie sprawę z tego, że należy przywiązywać do behawioryzmu psów ogromną wagę. Zwierzęta te są spokrewnione z wilkami i choć wiele z powstałych ras zupełnie ich już nie przypomina z wyglądu, to zachowanie tych zwierząt są nadal podobne.

Behawioryzm u psa

Temperament i zachowanie psa wynikają z wielu czynników. Pierwszym z nich może być środowisko, w którym dorasta, a także kwestia warunków, jakie zapewnia mu jego właściciel. Niemniej ważne jest to, czy pozwala mu na prawidłową socjalizację.

Jest to również zależne od rasy danego zwierzęcia. Niektóre z nich są bardzo łatwe do ułożenia. Wystarczy konsekwencja wszystkich członków rodziny i odpowiednie zasady, których wszyscy przestrzegają. Czasami jednak okazuje się to dużo trudniejsze, a część błędów wynika z nieodpowiedniego postępowania człowieka wobec zwierzęcia. Błędy te niejednokrotnie są wynikiem braku odpowiedniej wiedzy o behawioryzmie tych zwierząt.

Krótka charakterystyka naturalnych zachowań psów-przywódców

Psy to zwierzęta stadne, które przestrzegają ustalonej hierarchii, w której przywódcą jest najsilniejszy osobnik. To on odpowiada za bezpieczeństwo całej grupy, ale również zajmuje najlepsze miejsce do spania, zjada najsmakowitsze kąski, kiedy tylko ma ochotę, a przede wszystkim: posila się jako pierwszy. Ma także prawo do najlepszych zabawek.

Jak zachowa się przywódca stada w domu?

Niestety, ludzie często nie zdają sobie z tego sprawy i sami sprawiają, że ich pupil staje się w domu przywódcą stada. Zwierzę jest wówczas na pozycji uprzywilejowanej (według siebie) i jego zachowanie pozostawia wiele do życzenia. Można między innymi zaobserwować, że szczerzy zęby, kiedy domownicy próbują usiąść na ulubiony fotel, albo zająć miejsce na łóżku, które sam sobie upatrzył. Nie pozwala także zbliżyć się domownikom do swojej miski, kiedy je i może nawet ostrzegawczo ugryźć. Tak samo dzieje się przy próbie odebrania zabawki, albo kapcia, należącego do członka rodziny.

Przywódca stada będzie próbował znaleźć się na początku, nie jest więc dziwnym widokiem, kiedy pies – wychodząc bądź wchodząc do jakiegoś wnętrza – będzie próbował wcisnąć się tam przed właścicielem i innymi osobami. Oczywiście, tym zachowaniom można i należy zapobiec, w rezultacie nie pozwalając psu wejść na stanowisko przywódcy.

Brak kar fizycznych

Należy jednak pamiętać o tym, że pies nie zrozumie karcenia w postaci bicia. Nie jest to naturalne dla niego zachowanie i może wywołać jeszcze więcej problemów behawiorystycznych. Aby zatem wyeliminować błędy wychowawcze, już od samego początku należy postępować zgodnie z poradami specjalistów, czy to zaczerpniętymi z książek, czy bezpośrednich spotkań z nimi.

Kilka prostych zasad psiego wychowania

Jeśli więc nie chcesz, aby twój pies był przywódcą w twoim domu, wszyscy domownicy powinni przestrzegać pewnych zasad. Przede wszystkim to oni powinni zjadać posiłki w pierwszej kolejności, a dopiero potem swoją porcję powinien  otrzymać pupil. Co bardzo ważne, żaden z członków rodziny lub gości nie powinien rzucać zwierzęciu przekąsek ze stołu.

Drugim ważnym elementem jest zakazanie psu wchodzenia do łóżka, na kanapę czy na fotel. Należy wspomóc się wyborem odpowiedniego legowiska dla psa, które będzie tak usytuowane, aby nie przeszkadzało w poruszaniu się po domu. Legowisko powinno znajdować się w spokojnym miejscu, aby zwierzę mogło na nim dobrze odpocząć.

Trzecia prosta zasada mówi, że podczas wychodzenia z domu należy najpierw samemu opuścić budynek, a dopiero potem pozwolić na to psu.

Warto pamiętać o tych kilku krokach, aby w przyszłości uniknąć problemów. W przypadku ras dużych bądź niebezpiecznych, próba odebrania im władzy, gdy zwierzęta są już dorosłe i do niej przywykły, może skończyć się pogryzieniem. Dlatego, jeżeli nie masz pewności, jak postąpić, powinieneś poprosić o radę profesjonalnego behawiorystę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ