Z pewnością wielu z was przeglądając strony internetowe z poradnikami o zdrowym żywieniu natknęło się na zalecenia wzbogacania diety kwasami omega 3. Czym są i właściwie co należy wiedzieć o kwasach omega 3?

Kwasy omega 3 to nienasycone kwasy tłuszczowe, które mają duży wpływ na zdrowie człowieka. Badania pokazują, że kwasy omega 3 mogą pozytywnie działać przeciwko komórkom nowotworowym (szczególnie w przypadku raka piersi, prostaty czy okrężnicy). Inne badania z kolei potwierdzają zbawienny wpływ kwasów omega 3 na tempo starzenia się komórek. Co za tym idzie – jeśli dostarczasz sobie kwasów omega 3 do organizmu, starzejesz się wolniej.

Dodatkowo wiele badań wskazuje, że regularne spożywanie kwasów omega 3 wiąże się z obniżeniem trójglicerydów we krwi i zmniejsza ryzyko zawałów serca, zarówno wtórnych, jak i pierwotnych. Zauważono też korzystny wpływ kwasów omega 3 przy stanach chorobowych, takich jak zaburzenia rytmu serca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Przy sporządzaniu diety warto wziąć pod uwagę zależności między kwasami omega 3 i kwasami omega 6. Kwasy omega 6 ułatwiają produkcję prostaglandyn, czyli hormonów prozapalnych. Kwasy omega 3 z kolei są ich przeciwieństwem i działają na stan zapalny hamująco.

Dieta bogata w kwasy omega 3 to na przykład dieta śródziemnomorska, sporo kwasów omega 3 w pożywieniu dostarczają sobie także mieszkańcy Japonii. Najgorzej wypadają Amerykanie, których dieta obfita jest głównie w kwasy omega 6.

Co należy wiedzieć o kwasach omega 3? Warto jeszcze wspomnieć o liście najpopularniejszych produktów, w których możecie znaleźć te przydatne związki chemiczne są nimi między innymi:
Oleje z ryb, oleje rzepakowe, oleje lniane, oleje sojowe, masło kakaowe i wiele innych.

Warto rozważyć przy sporządzaniu diety albo też przy przygotowywaniu posiłków każdego dnia ilość kwasów omega 3 w posiłkach. Stosunkowo łatwo dostępne mogą mieć zbawienny wpływ na zdrowie spożywającego i chronić przed wieloma chorobami układu sercowego i nowotworami. Warto zadbać o zdrowie jedząc produkty bogate w kwasy omega 3.

www.prowital.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ