Jego dziadek miał mały zakład krawiecki, ojciec szył cholewki, a sam Wiesław Wojas jest dziś prezesem jednej z najbardziej znanych firm obuwniczych. Szyte w Nowym Targu buty Wojas trafiają nie tylko na rynek polski, ale i zagraniczne. Poznajcie historię marki i sprawdźcie, jakie są hity najnowszej kolekcji.
Wiesław Wojas mówi o sobie, ze jest trzecim pokoleniem szewców. Wiedzę i miłość do butów przekazali mu dziadek i ojciec, a on przekazuje swoim pracownikom. W fabryce Wojas pracują osoby z kilkudziesięcioletnim stażem, a ich dzieci dołączają do pracy w firmie. Dziś zatrudnia ona 1500 osób w całej Polsce, a zaczynała zaledwie od kilku pracowników.
Nowotarski kombinat
Nowy Targ od zawsze się kojarzył z obuwiem. Kilka lat po drugiej wojnie światowej podjęto decyzję o budowie w tym mieście zakładu przemysłowego. Zaczęli zjeżdżać się ludzie, którzy dopiero chwilę wcześniej wyemigrowali z Nowego Targu w poszukiwaniu chleba. Gdy jedni robotnicy budowali hale, inni opanowywali zawód szewca. Nauka i praca szły bardzo sprawnie: już w 1955 roku Nowotarskie Zakłady Przemysłu Skórzanego wyprodukowały pierwszą partię męskich butów. Przez cały PRL fabryka prężnie się rozwijała – rocznie wypuszczała w Polskę i świat ponad 9 milionów par obuwia. Gotowe produkty eksportowano do 32 krajów, głównie ZSRR, USA, RFN, Kanady, Francji i Finlandii. Wielkie przedsiębiorstwo nie przetrwało jednak zmian wolnorynkowych, które zaszły po 1989 roku: wkroczył syndyk, pracownicy zostali zwolnieni, zakład upadł. W tym samym czasie Wiesław Wojas postanowił szyć buty, sygnując jakość wykonania swoim własnym nazwiskiem, od lat związanym z przemysłem obuwniczym.
Małe wielkie początki
Po studiach na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki na AGH młody „górnik” Wiesław Wojas zatrudnił się w Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego „Podhale” jako konstruktor. Gdy kilka lat później przedsiębiorstwo zaczęło upadać, Wojas zatrudnił kilka osób i otworzył na terenie dawnych zakładów pierwszy własny salon firmowy. Młoda firma już na początku postawiła mocny akcent na modne wzornictwo i wysoką jakość wykonania produktów. Wojas błyskawicznie odczytywał zmieniające się preferencje klientów, szybko reagował na zmiany rynkowe i dostarczał odbiorcom obuwie zgodne z oczekiwaniami. Dzięki temu już w pierwszym roku działalności firma wyprodukowała kilkadziesiąt tysięcy par obuwia, a w każdym kolejnym – tylko zwiększała tę liczbę. Szybki rozwój przedsiębiorstwa zaowocował tym, że w 1994 roku Wiesław Wojas zdecydował się odkupić od syndyka NZPS „Podhale” część wydziałów likwidowanej fabryki razem z maszynami. Moce produkcyjne wzrosły, a firma mogła zatrudnić setki zwalnianych z „Podhala” pracowników. Ich liczba potroiła się w ciągu zaledwie roku. Jak mówił sam Wojas w jednym z wywiadów, dziś w firmie są pracownicy z dwudziestoletnim stażem, a pałeczkę przejmują już dzieci obecnych pracowników.
Rynki stoją otworem
W latach 2007-2008 został zapoczątkowany nowy etap w rozwoju firmy: najpierw firma Wojas została przekształcona w spółkę akcyjną, a następnie jako Wojas S.A. zadebiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Kapitał, który pozyskano z tego tytułu, został przeznaczony na rozwój działu wzorniczego, rozbudowę zakładu produkcyjnego, a także wsparcie sieci sprzedaży. Obecnie sklepy firmowe są w każdej większej galerii handlowej. Firma podaje, że posiada w kraju sieć handlową składającą się ze 160 salonów i zatrudnia 1500 osób w całej grupie kapitałowej. To jednak nie wszystko – buty Wojas podbijają bowiem rynki zagraniczne. Już teraz placówki firmowe obecne są w Czechach, Rosji, na Słowacji, Węgrzech i Białorusi, a w najbliższym czasie spółka planuje inwestycje również w Rumunii, krajach nadbałtyckich i na rynkach zachodnich. Stawia także przed sobą cel rozwinąć sieć sprzedaży u naszych południowych sąsiadów.
Hity nowej kolekcji
Obuwie, które od początku stanowiło główną oś produkcji przedsiębiorstwa, do dziś pozostaje ważnym segmentem asortymentu Wojas. Firma tradycyjnie produkuje skórzane buty damskie, męskie i młodzieżowe, wśród nich zarówno modele eleganckie, jak i trekkingowe. W ofercie producenta można znaleźć obecnie botki na jesień i wsuwane kozaki damskie z długimi cholewkami na chłodne zimowe dni. Obuwie charakteryzuje się modnym wzornictwem, atrakcyjnym kolorem i nietuzinkowymi formami – od klasycznych minimalistycznych do młodzieżowo ekstrawaganckich. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośniczki butów na obcasach, jak i zwolenniczki płaskiego obuwia. Męskie modele Wojas są nie mniej ciekawe. Szyte ze skóry licowej, nubuku lub zamszu produkty zachwycą wyglądem, ale też wygodą noszenia. Ofertę Wojas dopełnia galanteria skórzana: torebki, teczki i paski. Obecnie oprócz salonów sprzedaży można kupić buty w sklepie internetowym (https://wojas.pl/) i zrobić to w dogodnym momencie z dowolnego miejsca. Od kilku lat firma zapewnia także specjalistyczne obuwie dla wojska, straży pożarnej, straży granicznej, poczty polskiej, służb leśnych i transportowych.