Za jedną z najprężniej i jednocześnie najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny uznaje się ostatnio dermatologię estetyczną. Trudno się temu dziwić, skoro w pełni skupia się ona na dbaniu o skórę, będącą jednym z najważniejszych narządów w ludzkim organizmie.
Ogólne funkcje skóry
Skóra człowieka odpowiada niemalże za wszystkie funkcje ogólnoustrojowe, mając gigantyczny wpływ na stan całego organizmu i wszelkie jego narządy i organy. Jest dla nich zewnętrzną osłoną, barierą ochronną, która zabezpiecza całe wnętrze przed najróżniejszymi czynnikami. Niektóre z nich mogłyby drastycznie zadziałać na cały organizm lub jego poszczególne elementy.
Oczywiście skóra jest dość osobistym elementem każdego człowieka – jej typ, wygląd oraz cechy fizjologiczne mogą zależeć od licznych indywidualnych czynników, w tym m.in. od wzrostu, wieku, płci czy nawet wagi. Warunkowane są także przez czynniki środowiskowe.
Jak należy dbać o skórę?
Dermatologia estetyczna dokładnie przygląda się skórze i opowiada o tym, w jaki sposób należy ją pielęgnować, by utrzymać ją w dobrej kondycji albo poprawić jej stan i jednocześnie sam wygląd ciała. Nierzadko domowe zabiegi pielęgnacyjne nie wystarczają do osiągnięcia odpowiednich efektów. Czasem trzeba je zastąpić lub uzupełnić bardziej profesjonalnymi kuracjami, których nikt nie jest w stanie przeprowadzić w domowych warunkach.
Za sprawą dermatologii estetycznej człowiek może skorzystać z fachowej pomocy i wiedzy doświadczonych lekarzy, którzy potrafią dbać o skórę w sposób bardzo nowoczesny. Do najpopularniejszych, przeprowadzanych przez nich zabiegów należą: mezoterapia, depilacja laserowa, mikrodermabrazja oraz różnego rodzaju peelingi.
Ogólna rola dermatologii
Dermatologia estetyczna w sposób wielowymiarowy dba o stan skóry. Specjalizujący się w niej lekarze potrafią dokładnie zanalizować jej kondycję i na tej podstawie wyznaczyć odpowiednie metody leczenia lub zabiegi, które tę kondycję mogłyby poprawić.
Zabiegi składające się na tą specjalizację medyczną przeprowadza się przy użyciu bardzo nowoczesnych aparatur medycznych – m.in. laserów diodowych, pozwalających na trwałe usuwanie zbędnego owłosienia. Są to jednocześnie metody w pełni bezpieczne.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki