plama
fot: pixxabay.com

Dzieci codziennie stawiają przed nami nowe wyzwania. Na ogół uznajemy to za utrapienie, złościmy się na nasze pociechy. Często jednak przy okazji tych nowych sytuacji, w jakich stawiają nas dzieci, dowiadujemy się coś nowego. Może to zabrzmi nieco przekornie, ale dziecięce łobuzowanie bywa dla nas swoistą motywacją do rozwoju. Gdyby nie one, być może nigdy nie dociekałabyś jak usunąć coraz to nowe rodzaje plam. 

Zobacz też: http://sekundaminuta.pl/jak-sprac-zywice/

Reaguj szybko

Trzeba przyznać, że wraz z wiekiem dzieci stawiają nam poprzeczkę coraz wyżej. Błoto czy ślady po trawie to błahostka w porównaniu z takim wyzwaniem jak plamy z żywicy. Zapewne do tej pory nie musiałaś się zastanawiać, nad tym jak usunąć tego typu zabrudzenie. Tylko dzieci potrafią wymyślić sobie takie nietypowe zajęcie, podczas którego niczym trofea przyniosą wysmarowane gęstą, kleistą substancją ubrania. 

Najprostszym rozwiązaniem byłoby zakazaniem im swobodnych harców na świeżym powietrzu i objęcie większej kontroli nad tym co robią. Większość z nas doskonale zdaje sobie jednak sprawę, jakie korzyści niesie dla nich ta niczym nieskrępowana zabawa. Pozwalamy więc na brudzenie się w imię rozwijania kreatywności, a potem zastanawiamy się, jak doprać te wszystkie plamy. 

Najważniejszą zasadą, jeśli chodzi o usuwanie plam, nie tylko tych z żywicy, jest szybkie zareagowanie. Nie zostawiamy poplamionych ubrań do wyprania za kilka dni, ponieważ plamy się utrwalą, wnikną wgłąb tkaniny i jeszcze trudniej będzie je wywabić. Dotyczy to również plam z żywicy. Jeśli tylko je zauważymy, nie zwlekajmy, działajmy. 

Włóż do zamrażarki

Częstym błędem popełnianym w przypadku zabrudzeń żywicą jest próba jej mechanicznego usunięci. Intensywne zeskrobywanie jej ostrym narzędziem może nieść fatalne skutki. Całkiem prawdopodobne, że podczas tego zabiegu uszkodzimy materiał bezpowrotnie. Najlepszym wyjściem jest mocne schłodzenie plamy. Niska temperatura sprawia, że żywica twardnieje i łatwiej odchodzi od tkaniny. Możemy więc włożyć zabrudzone ubranie do zamrażalnika na pół godziny, a jeśli nie mamy takiej możliwości, to przyłożyć do plamy kostki lodu, a następnie delikatnym, ale stanowczym ruchem oderwać żywicę od tkaniny.

Przeczytaj też: http://www.kosmetyka.edu.pl/sposoby-na-rozjasnienie-wlosow/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ