cukier

Powodem, dla którego trudno jest zrezygnować ze słodyczy, jest psychologia i psychiczne uzależnienie, które może spowodować cukier. Substancja jest nie tylko źródłem szybkiej energii, ale także aktywuje obszary mózgu odpowiedzialne za uczucie przyjemności – ten mechanizm ostatecznie prowadzi do uzależnienia. Ludzie często sięgają po słodycze, gdy potrzebuje wsparcia emocjonalnego lub relaksu, kiedy znajdują się w trudnej, stresującej sytuacji. Niestety nadmiar cukru w ​​diecie prowadzi do zakłócenia pracy organizmu i do zwiększenia wagi. Jak więc ograniczyć ilość cukru i słodyczy w naszym jadłospisie?

Jak przestać jeść słodycze?

Apetyt na słodycze jest ma podłoże psychologiczne – dzieci uwielbiają je ze względu na słodki smak i dużą ilość kaloryczność, a u dorosłych sposób na zmniejszenie negatywnych uczuć i depresji. Co ważne, problem ze spożyciem zbyt dużej ilości słodyczy to nie tylko walka z przyswajalnymi kaloriami. W rzeczywistości łyżka cukru w ​​herbacie zawiera tylko 20-25 kcal, czyli stosunkowo niewiele. Jednak ze względu na wpływ na poziom glukozy we krwi słodka herbata może wywoływać głód, zmuszając nas do sięgnięcia po przekąski, co następnie prowadzi do przejadania i przyrostu masy ciała. Korekta naszego sposobu odżywiania zazwyczaj wymaga redukcji cukru w ​​diecie, nie tylko w celu odchudzania, ale także normalizacji poziomu hormonów – co ma szczególne znaczenie przy cukrzycy. Chodzi oczywiście o ograniczenie nie tylko cukru, ale również produktów, które są słodkie.

Rezygnacja ze spożycia cukru – instrukcja

Rezygnacja ze słodyczy to proces stopniowy. Badania sugerują, że zwalczenie ostrej fazy uzależnienia zajmie około 3-4 tygodni. Po tym okresie coraz łatwiej zrezygnować z sięgania po słodkie. Zmianę diety rozpoczynamy od przygotowania planu i zdecydowania, jak będziemy ograniczać ilość cukru w naszych posiłkach i przekąskach. Trzeba zrezygnować z traktowania słodyczy jak sposób na poprawę nastroju, ponieważ uzyskany efekt utrzymuje się zaledwie kilka minut. W większości przypadków nie odczuwamy głodu, kiedy sięgamy po słodycze – najczęściej po prostu chcemy się w jakiś sposób odprężyć. Jeśli mamy silną ochotę na coś słodkiego, lepiej sięgnąć po inną przekąskę, która nie dostarczy nam tylu kalorii i cukru. Bardzo ważną decyzją jest rezygnacja ze słodkich napojów i zastąpienie ich wodą. Do diety warto za to dodać produkty zawierające błonnik. One nie tylko pomagają regulować poziom cukru we krwi, ale także zapewniają długotrwałe uczucie sytości. Zamiast ciastek z białej mąki powinniśmy wybierać produkty pełnoziarniste i warzywa. Jeszcze jednym rozwiązaniem jest catering dietetyczny z dostawą Częstochowa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ