ryby Kwasy omega-3

Kwasy omega-3 są bardzo ważne dla prawidłowej pracy organizmu, dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaką ilość kwasów tłuszczowych znajduje się w naszej diecie. Czym dokładnie są kwasy omega-3 i skąd je dostarczać?

Czym są kwasy omega-3?

Kwasy omega-3 to rodzaj tłuszczu, który ma kluczowe znaczenie dla metabolizmu człowieka, jednak nie może być wytwarzany przez organizm. Dla zachowania zdrowia konieczne jest regularne spożywanie pokarmów zawierających kwasy tłuszczowe omega-3 – przede wszystkim ryby morskie i oleje z niektórych roślin. Olej rybi jest najwygodniejszą formą spożycia Omega-3. Wchłania się 5-10 razy lepiej niż kwasy tłuszczowe z oleju lnianego, nasion chia, awokado i innych roślin. Aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na kwasy Omega-3, możemy przyjmować olej rybny w kapsułkach lub po prostu regularnie jeść ryby. W przypadku dorosłych minimalne dzienne spożycie Omega-3 wynosi 0,25 g (250 mg). Optymalna dla zdrowia dawka to 1 g (1000 mg). Maksymalna bezpieczna ilość zależy od źródeł omega-3 i wynosi nie więcej niż 7-8 g dziennie. Największe zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe Omega-3 występuje u dzieci i młodzieży i wynosi 1,4-1,7 g.

Skąd dostarczać omega-3?

Omega-3, podobnie jak witaminy są ważne dla mózgu i metabolizmu, ale nie są wytwarzane w organizmie i muszą być dostarczane z pożywieniem. Niedobór omega-3 w diecie jest jednym ze wskaźników niewłaściwej diety. W rozwiązaniu tego problemu może pomóc dieta pudełkowa Zabrze lub przyjmowanie kapsułek z olejem rybim i omega-3. Aby zwiększyć ilość kwasów tłuszczowych omega-3 w diecie, powinniśmy częściej jeść ryby. Około 30-50% tłuszczów w łososiu, łososiu i innych rybach morskich to wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Aby pokryć zapotrzebowanie na omega-3, powinniśmy jeść 100-150 g ryb morskich 2-3 razy w tygodniu. Poza rybami dobrymi źródłami kwasów tłuszczowych omega-3 są oleje z nasion chia. Nasiona chia to lider pod względem zawartości roślinnych kwasów omega-3. Olej lniany jest zbudowany w około 55% z kwasów omega-3, olej konopny w 20%, natomiast olej orzechowy i olej rzepakowy w 10%. Trzeba podkreślić, że niedobór omega-3 jest jednym ze wskaźników pokazujących, że dieta nie jest odpowiednio skonstruowana. Przyjmowanie oleju rybnego w kapsułkach dostarczy nam potrzebną ilość kwasów tłuszczowych omega-3, jednak nie zapewnia innych składników odżywczych, których również nie dostarczamy, jeśli nasza dieta nie jest pełnowartościowa. Korzyści dla organizmu ze spożywania tabletek z omega-3 pokazują się tylko wtedy, gdy pokrywamy istniejący niedobór w organizmie. Regularne przyjmowanie większych dawek omega-3 nie tylko nie daje pozytywnego efektu, ale może być wręcz toksyczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ