Nowe buty - jak rozbić?

Rozbijanie butów to popularny manewr, niwelujący ryzyko powstawania otarć oraz ran, będących dość częstą przypadłością podczas pierwszego użytkowania nowej pary obuwia. Dyskomfort podczas chodzenia, obcieranie oraz pojawiające się bolesne pęcherze odnoszą się do każdego modelu nowo zakupionych butów. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na ograniczenie efektu obcierania – one właśnie stanowią sedno tak zwanego rozbijania butów.

Noszenie na mokre skarpetki

Brzmi dość kontrowersyjnie, jednak równocześnie sposób ten jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej polecanych w odniesieniu do tematu rozbijania butów. Chodzenie w nowej parze butów po domu w mokrej skarpetce sprawia, że stopa stopniowo przyzwyczaja się do kształtu obuwia i podczas późniejszego, tradycyjnego użytkowania nie pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości.

Moczenie w ciepłej wodzie

Zwolennicy tego sposobu zalecają pozostawienie nowego obuwia zanurzonego w ciepłej wodzie przez kilka minut – z uwagi na zwiększoną elastyczność mokrego materiału, but wymoczony w wodzie lepiej dopasuje się do kształtu stopy, zapobiegając tym samym późniejszemu obcieraniu skóry.

Preparaty specjalistyczne

Dla osób, które obawiają się o stan nowego obuwia po wyżej wymienionych zabiegach domowych, adekwatną propozycją mogą okazać się środki dostępne w sklepach, przeznaczone właśnie do rozciągania nowych butów.
Preparaty w sprayu wydają się wygodne do stosowania, a ponadto bezpieczne w odniesieniu do obuwia – należy jednak dokładnie zapoznać się z instrukcją oraz wskazówkami ich stosowania.

Cienkie skarpetki do nowych butów

Warto pamiętać, że noszenie nowego obuwia na gołą stopę z pewnością poskutkuje pojawieniem się obtarć oraz ran – bezpośrednie zetknięcie skóry z powierzchnią buta stanowi bowiem spory czynnik podrażniający.

Dobrą propozycją jest stopniowe przyzwyczajanie stóp do nowego obuwia, nosząc zakupioną parę początkowo na krótsze odległości oraz dając nogom odpocząć co jakiś czas. W ten sposób można uniknąć obtarć, jak również konieczności stosowania manewrów rozciągających buty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ