Współcześnie medycyna skłania się ku naturalnym rozwiązaniom, ale nie tylko w wypadku naturalnych składników kosmetyków, ale także w wypadku leczenia psychologicznego. Zaczyna wykorzystywać się alternatywne formy terapii. Muzykoterapia jest jednym z jej rodzajów. Dowiedz się czym jest czy jest dla Ciebie odpowiednia.
Cele i zadania muzykoterapii dogłębnej
Z medycznego punktu widzenia muzykoterapia dogłębna oddziałuje na organizm ludzki poprzez umysł, stan ducha a także stan fizyczny. W skład tej terapii wchodzi kilkanaście różnych metod. Opracowała je dr Barbara Romanowska w USA znana jako Barbara Angel. Liczne badania na których czele stała właśnie dr Barbara Romanowska wykazały, że nasze narządy oraz skupiska energii wewnętrznej mają swoją wyznaczoną częstotliwość zdrowia tj równowagi.
Zatem, jeżeli organizm ma odpowiednio funkcjonować musi także zostać odpowiednio nastrojony, jak instrument.
W muzykoterapii wykorzystuje się specjalne instrumenty (kamertony) – choć ich budowa zaskakuje to są one bardzo łatwe w użyciu. Głównym celem terapii jest przywrócenie organizmowi utraconej harmonii i spokoju. Fala dźwiękowa wytwarzana przez kamertony wnikając w głąb skóry, oddziałuje na tkanki oraz komórki, pobudza je do działania
(przyspieszeniu ulegają procesy regeneracyjne) co z kolei znacznie przyspiesza leczenie.
W przypadku leczenia schorzeń na tle nerwowym, takich jak depresja, badania wskazują, że muzykoterapia sprawia, że osoby chore są w stanie odpowiednio przywołać obrazy ze wspomnień. Pomaga to często w leczeniu zespół stresu pourazowego, depresji czy zaburzeń kompulsywnych.
Kamertony
Kamertony terapeutyczne – czyli główny przyrząd wykorzystywany w muzykoterapii dogłębnej. Ich budowa jest wzorowana na tradycyjnych kamertonach muzycznych. Różnią się natomiast zastosowaniem, wielkością oraz zakresem emitowanej częstotliwości. Dodatkowo, dźwięk wytwarzany przez kamertony jest w stanie skutecznie uszkodzić komórkę nowotworową? Potwierdziły to liczne badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych oraz Paryżu. Badaniom przewodził uważany za ojca muzyki leczniczej Fabien Maman.
Muzykoterapia dogłębna jest w stanie poradzić sobie z różnymi zmianami o charakterze nowotworowym – od niewielkich guzków, torbieli, po mięśniaki i guzy w zaawansowanym stadium. Oprócz tego kamertony wspierają detoksykację organizmu, wspomagają pracę układu oddechowego, pokarmowego, ruchu, rodnego; wykazują działanie przeciwbólowe i rozluźniające.
W jakich przypadkach warto skorzystać z terapii muzyką?
Oto jedne z najczęstszych przyczyn do zastosowania terapii:
- choroby nowotworowe,
- schorzenia układu ruchu,
- guzy macicy (tzw. mięśniaki),
- zwichnięcia i złamania,
- kamica nerkowa,
- kamica żółciowa,
- schorzenia narządów (nerek, wątroby, jelit itp.),
- wole tarczycy,
- torbiele na nerkach,
- stany depresyjne, lekowe,
- nerwica,
- miażdżyca tętnic,
- autyzm dziecięcy,
- nadpobudliwość (ADHD),
- trisomia 21 (zespół Downa),
Muzykoterapia zatem jest kolejną dziedziną terapii, nie tylko należącą do psychoterapii, ale także terapii związanej z leczeniem fizycznych objawów organizmu. Odpowiednio wpływa na poprawę nastrojów w okresach melancholijności, a także pomaga nawet wyjść z depresji.
Pamiętaj jednak o tym aby nie lekceważyć pojawiających się objawów – skonsultuj się z lekarzem, być może w Twoim przypadku konieczne będzie zastosowanie odpowiednich środków farmakologicznych.