Na przestrzeni dziejów spożycie mięsa było ściśle związane z siłą nabywczą zarówno jednostek, jak i państw. Jedzenie mięsa jest synonimem rozwoju gospodarczego, ale należy pamiętać, że nadmierne spożycie mięsa może również stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.
Faktem jest, że spożycie mięsa znacznie wzrosło w ciągu ostatnich 50 lat. Dziś jemy pięć razy więcej mięsa niż na początku lat 60. XX wieku, z 70 mln ton do ponad 330 mln ton w obecnej dekadzie.
To prawda, że liczba ta wzrosła, ponieważ liczba ludności podwoiła się, ale są też inne czynniki, które mają na to wpływ. Jednym z nich jest wzrost dochodów, które w ciągu ostatnich dekad wzrosły ponad trzykrotnie. Im jesteśmy bogatsi, tym więcej jemy mięsa. Nie jest zatem zaskakujące, że Zachód spożywa najwięcej mięsa na świecie. Z kolei w najbiedniejszych krajach świata spożywa się go bardzo mało, zaledwie 8 kg rocznie. Oznacza to, że mięso pozostaje luksusem w krajach o niskich dochodach.
Stało się to widoczne w krajach, które tradycyjnie nie jadały dużo mięsa, ale w związku z wysokim wzrostem gospodarczym odnotowały jego znaczny wzrost. Tak jest w przypadku Chin i Brazylii. W latach 60. w Chinach spożywano nie więcej niż 5 kg mięsa rocznie, podczas gdy obecnie spożycie wynosi 60 kg. To samo stało się w Brazylii, gdzie konsumpcja mięsa podwoiła się od lat 90-tych, przewyższając w tym procesie wiele krajów zachodnich.
Raport opublikowany przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), mający na celu monitorowanie nawyków konsumpcyjnych tej żywności na świecie, ujawnia, które kraje spożywają najwięcej mięsa i ile kilogramów rocznie konsumują obywatele w każdym z nich.
1. Stany Zjednoczone
Na czele rankingu znajdują się Stany Zjednoczone, których obywatele spożywają około 97,1 kg mięsa rocznie. Jest to równowartość około 50 kurczaków lub pół krowy na osobę. Nie bez powodu jest to kraj hamburgerów, kanapek i hot-dogów.
2. Australia
Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje Australia. Chociaż różnica między nimi nie jest zbyt duża. Australijczycy spożywają około 94,8 kg mięsa rocznie. Najbardziej popularna jest jagnięcina.
3. Argentyna
Przepyszne argentyńskie steaki są znane na całym świecie, więc nie jest zaskakujące, że kraj ten zajmuje trzecie miejsce na tej liście. Obywatele tego kraju spożywają rocznie około 86,1 kg mięsa, przede wszystkim wołowiny i cielęciny.
4. Urugwaj
Tuż za podium pasuje się Urugwaj, gdzie obywatele są prawie tak samo miłośnikami mięsa jak Argentyńczycy. Średnie roczne spożycie mięsa wynosi 81 kg na mieszkańca, głównie mięsa czerwonego, co znacznie wyprzedza wszystkie inne rodzaje mięsa.
5. Izrael
Co ciekawe, Izrael zajmuje piąte miejsce w rankingu. W tym kraju mięso jest również jedną z głównych potraw na stole. Obywatele tego kraju spożywają około 80,3 kg mięsa rocznie.
6. Brazylia
I znów wracamy do Ameryki Południowej, a konkretnie do Brazylii, która zajmuje szóste miejsce w zestawieniu. Jej mieszkańcy uwielbiają mięso, spożywając około 77,2 kg mięsa rocznie, niewiele ustępując Urugwajczykom i Izraelczykom.
7. Chile
Siódme miejsce zajmuje Chile, gdzie mieszkańcy również bardzo lubią mięso, choć nie tak bardzo jak w wymienionych krajach. Chilijczycy spożywają około 71,6 kg mięsa rocznie.
8. Kanada
Z jednego końca kontynentu na drugi. Z rocznym spożyciem mięsa na poziomie 70 kg, Kanada jest ósmym najbardziej mięsożernym krajem na świecie.
9. Unia Europejska
Choć nie jest to jeden kraj, ale wiele, OECD uśredniło ilość mięsa spożywanego przez Europejczyków w ciągu roku. Obywatele tego kontynentu spożywają około 69,2 kg mięsa rocznie, co plasuje ich tuż za Kanadą.
10. Nowa Zelandia
Ranking kończymy na Nowej Zelandii, dziesiątym najbardziej mięsożernym kraju na świecie. Według danych OECD, jej mieszkańcy spożywają rocznie około 67,5 kg mięsa. Niedaleko za Europejczykami i Kanadyjczykami.
Dodatkowe informacje
Jeżeli szukasz najciekawszych przepisów na burgery, znajdziesz je na stronie https://braciabudnik.pl/przepisy/burgery – dowiedz się więcej.