Jeśli podczas codziennych zakupów zabłądzimy między półki z nabiałem, możemy dostać prawdziwego zawrotu głowy. Sklepowe lodówki uginają się od różnorakich jogurtów: nie sposób wyliczyć wszystkich dostępnych marek, rodzajów i smaków. Jogurt to przecież synonim zdrowia. Czy jednak nie?
Wśród jogurtów zdecydowanie najwięcej jest jogurtów owocowych. Propozycji dla dzieci jest więcej niż tych dla dorosłych. Tymczasem w kolorowych kubeczkach kryją się słodkie ulepki, które w przeważającej większości nie nadają się ani dla naszych pociech. Producenci próbują to ukryć, dodając do swoich produktów takie atrakcje jak kolorowe draże, chrupki i płatki. Nie należy jednak koncentrować się na wyglądzie pudełka, a na etykiecie.
Na co zwracać uwagę?
Przede wszystkim na zawartość cukru w produkcie. Jedne z popularniejszych jogurtów, przeznaczonych specjalnie dla dzieci, w ogóle nie powinny znaleźć się w diecie najmłodszych właśnie ze względu na ilość cukru. Na dodatek najczęściej nie jest to zwyczajny cukier, ale syrop glukozowo-fruktozowy: najtańsza substancja słodząca, obwiniana za plagę otyłości zwłaszcza u dzieci, wszechobecna w słodkościach i kolorowych napojach. Warto zweryfikować również obecność substancji oznaczanych symbolem „E”. Często nie wiemy, co się kryje pod tym oznaczeniem, a zdarzają się substancje naprawdę szkodliwe.
W przypadku jogurtów „owocowych” należy również sprawdzić faktyczną zawartość owoców w produkcie. Zdarza się bowiem, że dany jogurt określany jako deser „o smaku malinowym” w swoim składzie w ogóle nie zawiera malin. Kolor swój zawdzięcza w takim przypadku np. sokowi z buraka czy sztucznym barwnikom.
Rozstrzygnijmy więc: jogurt – jeść czy nie jeść?
Odpowiedź jest prosta: jeść, ale najlepiej korzystać wyłącznie z dobrodziejstw jogurtów naturalnych. Dostarczamy dzięki temu swojemu organizmowi białko, witaminy A i B, łatwo przyswajalny wapń oraz takie składniki mineralne jak: cynk, fosfor, potas. Bakterie jogurtowe wspomagają odporność organizmu i korzystnie wpływają na układ pokarmowy.
Jogurt jest zatem świetnym produktem dla osób, które pragną odżywiać się zdrowo. Dla własnego dobra należy jednak dobierać produkty nieprzetworzone. Prawdziwy jogurt owocowy najlepiej zaś uzyskać miksując ten naturalny z owocami.

super-fit.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ