W ostatnim czasie broda stała się bardzo modna. Noszą ją panowie, którzy jeszcze do niedawna zarzekali się, że absolutnie nigdy jej nie opuszczą. Jednak samo zapuszczenie brody to nie wszystko. Aby wyglądać modnie i schludnie, należy ją odpowiednio pielęgnować. Zadbana broda będzie przyciągać zachwycone spojrzenia pań i zazdrosne innych brodaczy. Zobacz jak pielęgnować brodę.

Jak dbać o brodę?

Decydując się na zapuszczenie brody, należy pamiętać, że jej pielęgnacja to podstawa. Jej brak sprawia, że nie będzie się wyglądała, ani modnie, ani schludnie. Trzeba też wiedzieć, że pielęgnacja brody może być czasochłonna, wchodzi w nią bowiem: mycie, czesanie, nawilżanie, modelowanie i przycinanie. Jeśli więc nie masz serca ani czasu do takich zabiegów pielęgnacyjnych lepiej odpuść sobie brodę i postaw na gładkie lica.

Mycie brody

Pierwszym zabiegiem pielęgnacyjnym, któremu należy poddać brodę, jest mycie. Brodę należy myć regularnie, oczyszczając ją z resztek jedzenia, spalin i zapachów, które się w niej gromadzą. Mycie brody dodatkowo pozwala na zapobieżenie powstawaniu podrażnień skórnych czy nieestetycznych wyprysków. Do tego zabiegu pielęgnacyjnego należy używać specjalistycznych szamponów do brody. Najlepiej wybierać te oparte na naturalnych składnikach. Szampony do brody są o wiele lżejsze niż te przeznaczone do włosów, sprawiają też, że lepiej się ona układa, niekręci i nie wywija. Będąc przy myciu, trzeba także wspomnieć, o myciu twarzy z zarostem odpowiednimi kosmetykami oraz częstym wykonywaniu peelingu cery.

Czesanie brody

Kolejnym ważnym zabiegiem brodaczy jest czesanie. Regularne czesanie brody sprawia, że lepiej się ona układa, co więcej czesanie pozwala pozbyć się martwego naskórka, który się pod nią gromadzi i przyspiesza produkcję sebum. Brodę najlepiej jest czesać specjalną szczotką wykonaną z włosia dzika.

Nawilżenie brody

Broda wymaga również odpowiedniego nawilżenia. Jego brak sprawia, że przednie swędzieć podczas zapuszczania i kłuć innych ludzi np. partnerkę. Właściwe nawilżenie można zagwarantować sobie, używając olejku do brody.

Modelowanie brody

Z brodą jest tak jak z włosami, aby dobrze wyglądała, trzeba ją ułożyć i wymodelować. Tak więc modelowanie brody to obowiązkowy codzienny rytuał. Każdy posiadacz brody powinien zaopatrzyć się w szczotkę, suszarkę i kosmetyki do pielęgnacji brody np. balsam czy wosk. Pomogą one w układaniu brody, tak aby nie przeszkadzała ona w mówieniu, czy jedzeniu.

Przycinanie brody

Każda broda wymaga również systematycznego przycinania. W tym pomaga trymer i nożyczki do brody. Przycinać brodę można samemu lub też wybrać się do specjalistów w tym zakresie. Dziś takie usługi świadczy większość męskich fryzjerów lub barber, czyli osoby, która zawodowo zajmuje się brodą. Przycinanie brody pozwala na utrzymanie jej w pożądanym kształcie. Podstawą przycinania brody jest usuwanie włosków nachodzących na nos i usta. Należy pamiętać, że zarostu nie przycina się na mokro, tylko na sucho.

Jak widać, broda wymaga właściwej pielęgnacji i trudno pominąć, ktokolwiek z jej etapów. Niestety dbanie o brodę jest też czasochłonne i nierzadko kosztowne. Odpowiednie kosmetyki i przyrządy potrafią niemało kosztować.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ