Zwierzęta do domu wnoszą radość i energię. Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez swojego pupila. Wspólne zabawy i spacery stanowią relaks i odpoczynek po stresującym dniu pracy. Jednak obecność zwierząt w domu to nie tylko same przyjemności. Oprócz obowiązkowego karmienia, szczepienia i dbania o pupila konieczne jest też sprzątanie po nim. W domu, w którym mieszkają zwierzęta, sprzątania zawsze jest więcej, a o porządek trudno. Aby utrzymać czystość w domu, konieczna jest systematyczność i dyscyplina. Zobacz, jak utrzymać porządek w domu, w którym mieszkają zwierzęta.

Codzienne odkurzanie

Podstawą utrzymania porządku w domu, w którym mieszkają zwierzęta, jest codzienne odkurzanie. Jest to ważne szczególnie na wiosnę, kiedy to koty i psy gubią więcej sierści niż latem i zimą. Odkurzając, należy zebrać sierść z dywanów i mebli. Właściciele futrzanych pupili powinni zaopatrzyć się w odpowiednie końcówki ssące. Przydadzą się także końcówka do odkurzania miękkich materiałowych powierzchni np. sof czy foteli. W przypadku podłóg lub paneli sierść dobrze będzie zbierać szerszą trójkątną ssawka. W przypadku odkurzacza na worki dobrze jest zainwestować w te o wysokiej jakości. Powinny one gwarantować, że na zewnątrz nie będzie wydostawał się kurz oraz zebrana w czasie odkurzania sierść. Warto postawić na odkurzacz neutralizujących przykre zapachy. Ponadto warto zadbać, aby odkurzacz był cichy. Zwierzęta są dużo wrażliwsze na hałas i głośnie dźwięki mogą powodować u nich nerwowość i niepokój.

Czysty zwierzak

W utrzymaniu porządku w domu, w którym są zwierzaki, pomaga także dbanie o ich czystość. Mycie, kąpanie i czyszczenie łap po spacerze to  podstawa. Dzięki temu nie będzie on roznosił piasku i żwiru. O higienę trzeba zadbać szczególnie w deszczowe i błotne dni. Jeśli nie usunie się z sierści z błota po spacerze, zwierzak zabrudzi dywany i kanapy. Zwierzęta, również koty należy kąpać średnio raz na m 2 miesiące specjalnymi szamponami dla zwierząt. Wzmacniają one okrywę włosową oraz neutralizują przykre zapachy. Oprócz kąpieli zwierzaka trzeba też regularnie czesać. Usuwa się dzięki temu  osłabiona sierść, która i tak by wpadła oraz kurz i brud. W przypadku psa zabieg ten można wykonywać w trakcie spaceru. Ważne jest również zadbanie o zbilansowana dietę kota lub psa. Dobrze odżywione będą gubić mniej sierści.

Regularne pranie

Posiadając w domu zwierzęta, należy również regularnie prać koce, narzuty, pledy itd. Zwierzęta, które na nich leżą lub się nimi bawią, zostawiają na nich nieprzyjemny zapach oraz bakterie i roztocza. Aby się ich pozbyć wszystkie te elementy wyposażenia, trzeba prać w wysokich temperaturach. Dobrym pomysłem jest też mrożenie. Jeśli pupil gubi sierść regularnie lub jest długowłosym zwierzakiem, warto pomyśleć o zakupie pralki z funkcją usuwania sierści z odzieży.  

Zastosuj odpowiednie gadżety i zabawki

Utrzymanie porządku w domu ze zwierzętami wiąże się również z zakupem odpowiednich gadżetów. Mowa tu np. o podkładkach pod miski dla zwierząt czy legowiskach, w których pupile będą odpoczywać. Dobrze jest też wybierać zabawki gumowe, a nie materiałów, dzięki temu nie będą się na nich gromadzić bakterie i drobnoustroje. Takie zabawki będzie można też łatwiej umyć i wysuszyć.

 

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ