Dziś umiejętność posługiwania się językiem obcym jest  niezwykle doceniana przez pracodawców. Znając język angielski, niemiecki, francuski czy włoski niemal bez problemu można znaleźć zatrudnienie. Co więcej, znajomość języków obcych ułatwia także życie prywatne. Bez obaw można wyruszyć na zagraniczne wakacje, nie martwiąc się, że nie będzie się umiało porozumieć na lotnisku czy z miejscową ludnością. Niestety nauka języka obcego nie jest łatwa. Dla wielu osób przyswojenie obco brzmiące słówek, zwrotów i zasad gramatycznych jest wręcz niemożliwe. Mimo że uczą się języka obcego latami, nadal nie mogą jego znajomości określić jako podstawowej czy komunikatywnej. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pomagają w tej nauce. Zobacz jak skutecznie uczyć się języków obcych.

Czytaj jak najwięcej

Czytanie to świetna nauka języka obcego. Pozwala na poznanie nowych słówek oraz utrwalenie tych, które się już przyswoiło. Co więcej, styczność z różnymi komunikatami pozwala na poznanie kontekstu używanych zwrotów i wyrażeń. Jeżeli chcesz szybko nauczyć się języka obcego, koniecznie trzeba poświęć kilka chwil dziennie, na przejrzenie zagranicznych portali informacyjnych lub rozrywkowych albo przeczytanie jednego rozdziału książki. Chociaż początki mogą być trudne, to zobaczysz, że z biegiem czasu  będziesz rozumieć coraz więcej.

Notuj nowe słowa

Jesteś na zagranicznej wycieczce i usłyszałeś nowe słowo? A może oglądasz serial i nie zrozumiałeś, co mówią jego bohaterowie? Koniecznie zanotuj to słów i sprawdź potem jego znaczenie. Dzięki temu szybciej je zapamiętasz. Polecaną metodą jest zapisywanie nieznanych słów w kontekście/zdaniu, w którym się je usłyszało. Pozwala to na przyswojenie całego wyrażenia.

Nie bój się rozmawiać

Blokada językowa to bardzo częsty problem osób, które dopiero zaczynają naukę języka obcego. Strach przed tym, że coś się powie źle lub nie będzie mogło się znaleźć  odpowiedniego słowa, dotyka niemal każdego. Trzeba jednak się przełamać i traktować rozmowy z obcokrajowcami jako kolejną lekcję. Jeżeli mieszka się w większym mieście warto poszukać bezpłatnych spotkań, które pozwalają na takie rozmowy (często organizowane są przez instytuty kulturalne), można też zapisać się na konwersacje lub poszukać indywidualnego nauczyciela. W tym ostatnim wypadku warto sprawdzić portale wymiany usług może akurat jakiś Anglik lub Francuz będzie szukał nauczyciela polskiego – wtedy za lekcje nie będzie trzeba nic płacić. Jeżeli na początku boisz się stanąć twarzą w twarz z obcokrajowcem, dobrym pomysłem mogą być rozmowy wirtualne np. na portalach typu czaty.

Oglądaj filmy, seriale, podcasty itd.

Oglądanie filmów wideo różnego rodzaju to znakomita metoda nauki języka obcego. Wybór jest to naprawdę szeroki od śledzenia poczynań youtuberów, aż do oglądania seriali i filmów w wybranym języku. Trzeba pamiętać, że skuteczną metodą nauki języka obcego jest oglądanie ich z napisami, a nie z lektorem. Dzięki temu można osłuchać się z akcentem oraz uzupełnić wiedzę o nowe słownictwo.  Na początek warto wybierać filmy, w których nie ma rozbudowanych dialogów i skomplikowanych zwrotów.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ