Planując podróż samolotem, konieczne jest zarezerwowanie biletów lotniczych. Bardzo często osoby, które nie do końca znają rynek lotniczy, pod uwagę biorą tylko loty rejsowe, zupełnie pomijać czartery. Tymczasem loty czarterowe są bardzo dobrą opcją dotarcia do najpopularniejszych miejsc urlopowych. Dzięki nim ma się możliwość skorzystania z bezpośredniego lotu do miejsc, których często linie rejsowe nie obsługują. Zobacz, czym jest lot czarterowy i jak go zarezerwować?

Czym jest lot czarterowy?

Lot czarterowy to połączenie lotnicze, które jest organizowane przez touroperatora, czyli biuro podróży. Loty czarterowe organizowane są do popularnych miejsc wypoczynkowych. Opierają się one na tym, że touroperator sam lub na spółkę z innym biurem podróży wynajmuje samolot, który ma dowieść jego turystów na miejsce wakacje. Bilety czarterowe pokazują się więc w sprzedaży, kiedy biur podróży nie sprzedało wszystkich miejsc na wczasy wraz z przelotem.

Ile kosztuje lot czarterowy?

Ceny lotów czarterowy uzależnione są od wielu elementów, przede wszystkim od odległości i zainteresowania danym kierunkiem. Trzeba jednak pamiętać, że bilety czarterowe często można nabyć taniej niż te na samoloty rejsowe. Wynika to z tego, że touroperatorzy, którzy opłacają wynajem samolotu i załogi, zależy, aby wszystkie miejsca na pokładzie były zajęte. Przez to, szczególnie w last minute ceny biletów czarterowych mogą być bardzo niskie.

Jak zarezerwować lot czarterowy?

Lot czarterowy można zarezerwować poprzez stronę www konkretnego biura podróży lub też w jego oddziale stacjonarnym. Wybierając taką usługę, podpisuje się z touroperatorem umowę tylko na dostarczenie biletów, a nie na organizację całego wypoczynku. Loty czarterowe można zarezerwować również poprzez niektóre wyszukiwarki połączeń lotniczych. Wtedy zamiast ikony linii lotniczej pojawia się informacja, że lot jest czarterem. Bilety czarterowe poprzez wyszukiwarkę lotów kupuje się tak samo te na samolot rejsowy. Ważną informacją jest również to, że bilety na lot czarterowy można kupić w jedną lub w dwie strony.

Jak wygląda lot czarterowy?

Lot czarterowy wygląda samo jak też zwykły. Odprawa, kontrola bezpieczeństwa oraz przejście na pokład podlegają takiej samej procedurze jak przy locie rejsowym. Należy zaznaczyć, że loty czarterowe pozwalają również na zabranie takiej samej ilość bagażu – podręcznego i głównego.

Sam komfort podróży uzależniony jest od tego, jaki samolot został wyczarterowany przez touroperatora. Na pobliskich trasach, czyli tych po Europie nie ma co liczyć na zbytnie luksusy. Zazwyczaj czarterowych samolotach jest niewiele miejsca na nogi czy bagaż podręczny. Lepszy komfort jest w przypadku podróży do Azji czy Ameryki, tutaj często można spotkać się z czarterami dreamlinerów. Trzeba też pamiętać, że biura podróży nie zawsze wynajmują samoloty z polski, a to oznacza, że obsługa na pokładzie niekiedy może nie mówić w naszym rodzimym języku. Często też na lotach czarterowych nie są podawane darmowe posiłki czy napoje. Możne je co prawda kupić na pokładzie, jednak ich ceny nie są adekwatne do jakości. Loty czarterowe nie posiadają również klas.

 

[Głosów:4    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ