Na rynku znajdziemy dziesiątki modeli dedykowanych biznesowi, a także setki najróżniejszych laptopów multimedialnych. Zarówno osoby wykorzystujące komputer w pracy, jak i konsumenci szukający przenośnej, uniwersalnej stacji roboczej nie powinni narzekać na ograniczoną ilość opcji do wyboru.

Co jednak mają począć te osoby, które poszukują urządzenia, które świetnie sprawdzi się zarówno w biznesie do edycji dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji, czy zarządzania bazami klientów, jak i po godzinach do wygodnego konsumowania multimedialnych treści? Czy istnieją laptopy łączące cechy urządzeń biznesowych z multimedialnymi? Sprawdźmy.

Czym powinien charakteryzować się laptop do biznesu i multimediów?

Wygląd

Zaczynając od najbardziej zewnętrznego elementu sprzętu – obudowy – możemy śmiało napisać, że biznesowy komputer powinien odznaczać się przede wszystkim eleganckim, niezbyt rzucającym się w oczy designem. Laptopy biznesowy z reguł wykańczane są stonowanymi kolorystycznie materiałami. Obudowa, pulpit roboczy oraz klapka często realizowane są za pomocą mocnych tworzyw sztucznych, często znajdziemy tu aluminiowe ramki, czy matowe wykończenia chroniące przed widocznością tłustych śladów. Klasa biznesowa ukochała sobie nieagresywne kształty – najczęściej kanciaste (jak w przypadku Lenovo ThinkPad E470) lub nieco bardziej obłe (np. Dell Vostro 5568).

Laptopy multimedialne na ogół również trzymają się podobnych konwenansów. W przypadku laptopów gamingowych, ultrabooków lub skrajnie multimedialnych laptopów, możemy zaobserwować pewne odstępstwa od tej reguł, jednakowoż większość bardziej „dojrzałych” laptopów to stonowane urządzenia o regularnych kształtach.

Ekran

Niesamowicie ważny element każdego laptopa (i nie tylko). Od ekranu zależy bardzo wiele – komfort pracy, czytelność treści, atrakcyjność wyświetlanych multimediów.

Od laptopów biznesowych wymaga się przede wszystkim ekranu o wysokiej czytelności, niewielkiej podaży energetycznej, a także niwelowania refleksów świetlnych. W przypadku ekranów w laptopach multimedialnych stawia się głównie na: odpowiedni kontrast, szerokie kąty widzenia, nasycenie barw i możliwie dużą paletę kolorystyczną, a wszystko to połączone z możliwie wysoką rozdzielczością.

Ponownie dobrym przykładem łączącym te cechy jest laptop biznesowy Lenovo ThinkPad E470 z 14-calową antyrefleksyjną matrycą IPS. Sprzęt oferuje natywną rozdzielczość FHD, która zapewni odpowiednią czytelność zarówno w przypadku obróbki dokumentów, jak i oglądania treści multimedialnych. Nieco gorzej prezentuje się matryca we wspomnianym wcześniej modelu Vostro 5568. Tutaj do czynienia mamy z 15,6-calową, antyrefleksyjną matrycą TN (w zależności od konfiguracji).

Wydajność i moc

O ile do zastosowań biurowych i biznesowych duża wydajność nie jest podstawowym aspektem laptopa, o tyle w multimediach nie powinno zabraknąć solidnego CPU, GPU i pokaźnej dawki pamięci RAM.

W przypadku laptopów służących do tworzenia i edycji dokumentów, prezentacji, zarządzania bazami klientów lub uruchamiania specjalistycznego oprogramowania konieczne jest wyposażenie się w maszynę o mocnym procesorze wspieranym przez odpowiednią ilość pamięci RAM. W laptopach do multimediów mocny procesor nieznacznie schodzi na dalszy plan. W przypadku takich urządzeń kluczowa jest lepsza karta graficzna, spora ilość RAMu oraz pojemny i szybki dysk.

W tym przypadku zarówno wspomniany Dell Vostro 5568, jak i Lenovo ThinkPad E470 sprawdzają się na obydwu polach. Różnorodność konfiguracji umożliwi dobór sprzętu pod osobiste preferencje. W dostępnych konfiguracjach bez problemu znajdziemy wydajne procesory Intel Core i3, i5 oraz i7 wspierane nawet przez 16 GB pamięci RAM. Do Vostro 5568 producent przygotował dedykowane GPU Nvidia GeForce 940MX, natomiast w ThinkPadzie Lenovo zaimplementowało kartę graficzną Nvidia GeForce 920MX i 940MX. Nie mamy powodów do narzekań również, jeżeli chodzi o pamięć dyskową. W obydwu modelach znajdziemy najróżniejsze konfiguracje dysków SSD i HDD.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ