Co ile dni kobieta może mieć okres?

„Co ile jest okres?” – z tym z pozoru banalnym pytaniem często zwracają się nastolatki do lekarzy ginekologów. Wejście w etap dojrzewania łączy się z wieloma wątpliwościami, które należy jak najszybciej rozwiać. Kwestie dotyczące miesiączkowania są szczególnie ważne. Warto zatem mieć świadomość, ile powinien trwać cykl.

Pierwsza miesiączka u dziewcząt w naszej strefie geograficznej pojawia się najczęściej w okolicach 12. roku życia. Początkowo nie jest szczególnie obfita, jednak potem zwykle się to zmienia. Na dodatek w pierwszych miesiącach, a nawet latach, może nie być regularna. Nic więc dziwnego, że młode kobiety niejednokrotnie zastanawiają się, co ile jest okres i kiedy się unormuje. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość. Nieregularne menstruacje po w okresie dojrzewania sprawa, która nie powinna wzbudzać podejrzeń ani obaw, ponieważ odpowiedzialny jest za to rozwijający się jeszcze układ hormonalny. Po pewnym czasie wszystko powinno się ustabilizować.

Odpowiadając na pytanie, co ile jest okres, trzeba podkreślić, że to bardzo indywidualna sprawa. Większość dorosłych pań miesiączkuje co 28 dni, ale zdarzają się często odstępstwa. Specjaliści zaznaczają, że okres może pojawiać się częściej, czyli np. co 25 dni, lub rzadziej, czyli co 34 dni. Są także przypadki, gdy cykl ma jeszcze inną długość. Jeśli stan taki utrzymuje się stale, nie powinien być traktowany jako oznaka nieprawidłowości. Warto jednak wiedzieć, że za normę przyjmuje się cykle trwające nie mniej niż 21 dni i nie więcej niż 35.

kobietaimoda.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ