Kleszcze są pasożytami, które pojawiają się co roku, aby żerować zarówno na zwierzętach, jak i ludziach. Są niebezpieczne, gdyż oprócz powierzchniowych dolegliwości mogą także zarażać niebezpiecznymi chorobami. Dowiedz się, jak chronić swojego psa przed ich obecnością.
Kilka słów o kleszczach
Kleszcze są pajęczakami, które zamieszkują tereny zielone. Można spotkać je w lasach, parkach, ogrodach i na łąkach. Stamtąd przenoszą się na ssaki, na których żerują, wypiekającej ich krew.
Na ciele lubią ciemne, wilgotne miejsca. Najchętniej usadawiają się zatem w takich miejscach jak pachwiny, łokcie, okolice ogona, uszy i łapy, w szczególności pomiędzy palcami. Mogą jednak znaleźć się także na ich fragmentach skóry, nawet na powiekach.
Z początku kleszcze wyglądają jak małe, ciemne kropki i łatwo przegapić je w sierści zwierzęcia, zwłaszcza, jeśli należy do ras długowłosych. Nie należy jednak zaniedbywać jej regularnego przeglądania, zwłaszcza po spacerze czy zabawie w ogrodzie. Kleszcze należy bowiem usunąć tak szybko, jak to tylko możliwe, aby nie wygryzły się w skórę.
Jeśli jednak ugryzienie już nastąpi, kleszcze pęcznieją i rozrastają się do wyraźnie widocznych, ciemnych „grudek”. W takiej sytuacji należy również niezwłocznie je usunąć, co najlepiej zrobić za pomocą specjalnego lassa. Pozwoli ono w całości usunąć pasożyta. Jeśli się to jednak nie uda, należy udać się do weterynarza.
Choroby przenoszone przez kleszcze
Kleszcze są nie tylko nieprzyjemnymi pasożytami, które żerują na krwi zwierzęcia lub człowieka. Przede wszystkim są nosicielami niebezpiecznych chorób, którymi zarażają w trakcie ugryzienia.
Pierwszą, o której warto wspomnieć, jest babeszjoza, która najczęściej objawia się w ciągu 1-3 tygodni od ugryzienia. Nieleczona może doprowadzić do śmierci zwierzęcia nawet w ciągu kilku dni. Kolejne dwie, podstępne choroby, które mogą przybrać formę ostrą lub utajoną, są erlichioza i anaplazmoza. Podobnie jak u ludzi, również o psów pojawić może się borelioza. Często przebiega bezobjawowo, a jeśli już pojawią się jej objawy, zazwyczaj są to kulawizny, wynikłe z zajęcia stawów. Następną chorobą, która często nie daje jasnego obrazu klinicznego, jest odkleszczowe zapalenie mózgu. Na koniec warto wymienić także takie choroby jak dirofilarioza oraz mykoplazmoza.
Ze względu na tak liczne choroby, które roznoszone są przez kleszcze, ochrona psa przed nimi powinna być podstawą profilaktyki. Z tego względu już na samym początku sezonu wiosennego należy zaopatrzyć go w odpowiednie preparaty.
Preparaty na kleszcze
Na rynku preparaty na kleszcze dla psa przyjmują różnorodne formy, od kropli, poprzez spreje i obroże, a kończąc na tabletkach. Dla osób, które chciałyby stosować jak najmniej inwazyjne środki, polecane są trzy pierwsze formy. Działają przez kilka miesięcy, dzięki czemu pies może być chroniony przed kleszczami przez cały sezon ich inwazji. Są wygodne i bezpieczne, a pasożyty pod ich wpływem umierają, dzięki czemu są bardzo skuteczne w walce z nimi.