dla pary

Ogromne znaczenie ma moment decyzji o rozpoczęciu współżycia. Kluczowa jest wiedza na temat, co zrobić aby seks był bezpieczny oraz świadomość tego, że intymna sfera życia może dawać wiele radości, ale tylko pod warunkiem, że wszystkie decyzje będą podejmowane odpowiedzialnie.

Antykoncepcja jest działaniem, które ma na celu zapobiec zajściu w ciąże. Metod antykoncepcji jest kilka rodzajów. Są to metody naturalne, mechaniczne, hormonalne i chemiczne. Zabezpieczać mogą się kobiety, jak i mężczyźni. Metody różnią się od siebie skutecznością oraz sposobem ich stosowania.

Metoda naturalna, polega na kontrolowaniu czasu odbywania stosunku lub nie doprowadzać do dostania się nasienia do dróg rodnych kobiety (stosunek przerywany). W przypadku pierwszego sposoby, należy ustalić kiedy kobieta ma dni płodne i unikać stosunku w te dni.
Metoda mechaniczna, polega na stosowaniu takich zabezpieczeń jak prezerwatywa, kapturki naszyjkowe i diafragmy. Zaletą tej metody jest to, że nie ma wpływu na gospodarkę hormonalną organizmu. Dodatkowo prezerwatywy są jedyną formą antykoncepcji, która zabezpiecza przed zarażeniem się chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Metoda chemiczna, polega na stosowaniu preparatów plemnikobójczych. W takich preparatach zawarte są substancje ograniczają żywotność plemników. Dodatkowo sprawiają, że śluz szyjkowy się zagęszcza, a to zapobiega dotarciu plemników do komórki jajowej. Metoda chemiczna jest mało skuteczna stosowana solo, dlatego zaleca się ją jako metodę dodatkową do innej formy antykoncepcji.
Metoda hormonalna, polega na zażywaniu hormonów, po to by zapobiec owulacji, co skutkuje brakiem zapłodnienia. Jest to metoda stosowana tylko przez kobiety. Hormony występują w postaci: tabletek antykoncepcyjnych, plastrów, iniekcji, wkładek domacicznych oraz krążków dopochwowych.

Bezpieczny seks dla dwojga

Istotne podczas stosunku jest odpowiednie nawilżenie. Brak wystarczającej lubrykacji, czy to może powodować podrażnienia i stany zapalne narządów płciowych. Dotyczy to zarówno mężczyzny jak i kobiety.

Przeczytaj też: Urządzenia do pielęgnacji twarzy i ciała – z których warto korzystać?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ