Hormony mają ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Przyczyniają się również do tego, w jakim stanie są włosy. Dlatego jeśli pogarsza się ich kondycja lub zaczynają nadmiernie wypadać, przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne.

Zmiany hormonalne a włosy

Wpływ hormonów na włosy u kobiet powiązany jest ze zmianami hormonalnymi, zachodzącymi w organizmie. Występują one w okresie dojrzewania, w czasie cykli menstruacyjnych, podczas ciąży i po porodzie, a także w okresie menopauzy. Dlatego warto wiedzieć, że hormony a włosy mają ze sobą wiele wspólnego. Zmiany w ich wyglądzie mogą być jedynie okresowe, ale może to być również symptom choroby, która wymaga leczenia.

Podczas cyklu menstruacyjnego wahania hormonów są naturalne. Estrogen oraz progesteron wpływają na stan włosów, dlatego mogą się one bardziej przesuszać lub przetłuszczać, w zależności od dnia cyklu. Jeśli jednak problem jest znacznie większy, warto zrobić badania na poziom hormonów. Na przykład progesteron a wypadanie włosów jest ze sobą powiązane. Dlatego nadmierna utrata włosów może być przyczyną zaburzeń hormonalnych.

Ciąża i menopauza

W czasie ciąży, gdy poziom estrogenów jest wysoki, włosy są się gęste i błyszczące. Natomiast po porodzie, gdy poziom tego hormonu spada, włosy stają się osłabione, zaczynają wypadać i tracą blask. W większości przypadków taki stan utrzymuje się przez kilka miesięcy, a później wraca do normy. Progesteron a wypadanie włosów u kobiet w ciąży również ma ze sobą wiele wspólnego. Zbyt niski poziom tego hormonu może powodować ich przerzedzenie.

Natomiast w okresie menopauzy, gdy następuje wzrost testosteronu i spadek estrogenów. Taka sytuacja powoduje nadmierne wypadanie włosów, prowadzące do ich znacznej utraty. Dla wielu kobiet ma to znaczący wpływ na postrzeganie własnej osoby. Uważają się za mniej atrakcyjne, obniża się również ich pewność siebie. Skuteczną metodą na nadmierne łysienie jest przeszczep włosów.

Choroby tarczycy i stres

Duży wpływ hormonów na włosy spowodowany jest również przez inne problemy zdrowotne. Choroby tarczycy, takie jak na przykład jej niedoczynność lub nadczynność, prowadzą do wypadania włosów i pogorszenia ich kondycji. Hormony tarczycy to kalcytonina, trójjodotyronina oraz tyroksyna, która ma największy związek z wypadaniem włosów. Jeśli nie funkcjonują one prawidłowo, może prowadzić to do przerzedzenia włosów i ich złej kondycji.

Hormony a włosy kobiet, które żyją w nadmiernym stresie także mają znaczenie. Nadmiar kortyzolu, którego poziom wzrasta w stresowych sytuacjach, powoduje, że włosy nadmiernie wypadają. Należy zatem pamiętać, że oddziaływanie hormonów na włosy jest bardzo duże. Być może warto skorzystać z pomocy psychologa bądź psychoterapeuty. Jeśli utrata włosów jest bardzo widoczna, można również zdecydować się na przeszczep włosów.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ