Niszczarka jest urządzeniem niezbędnym w praktycznie każdej firmie. Zgodnie z prawami o ochronie danych osobowych, przy pracy z wrażliwymi informacjami konieczne jest zabezpieczenie przed dostaniem się ich w niepowołane ręce. Niszczarki pozwalają na cięcie dokumentów zawierających dane. Co warto wiedzieć o niszczarkach przed zakupem?

Zadanie niszczarki

Niszczarka jest urządzeniem, które pozwala niszczyć dokumenty w taki sposób, aby ich odczytanie było niemożliwe. Narzędzie to jest niezbędne w praktycznie każdej firmie, czy przedsiębiorstwie. Gdyż w praktycznie wszystkich placówkach mamy do czynienia z danymi wrażliwymi – choćby naszych klientów.

Niszczarki są klasyfikowane w pięciu kategoriach. Urządzenia w kategorii pierwszej będą służyć do niszczenia dokumentów ogólnego użytku, natomiast w kategorii piątej będą przeznaczone do cięcia dokumentów ściśle tajnych. Normy te wskazują na to, jak drobno muszą być pocięte dokumenty. Zanim kupimy niszczarkę, warto jest zatem określić stopień poufności informacji, którymi operujemy w naszej firmie i na tej podstawie dobrać odpowiednie do naszych potrzeb urządzenie.

Różne rodzaje niszczarek

Niszczarki oprócz klasyfikacji poufności będą różnić się między sobą również szeregiem innych parametrów. M.in. wydajnością, głośnością działania, czy też pojemnością zbiornika na zniszczone dokumenty. Jeśli nasz firma nie jest duża, a obrót dokumentami poufnymi jest niewielkiej skali, to z powodzeniem wystarczą nam niszczarki o małej pojemności. W przypadku, gdy pracujemy w biurze rachunkowym lub dużej firmie, konieczne będzie zainwestowanie w niszczarkę o większej pojemności. Niszczarki występują w pojemnościach od 5 do nawet ponad 100 litrów. Urządzenia te nie należą do najbardziej cichych. Musimy przygotować się na hałas o natężeniu około 50-60 dB.

Niszczarki biurowe możemy wykorzystać nie tylko do niszczenia dokumentów. Niektóre z nich będą umożliwiały pozbycie się cennych danych zapisanych na dyskietkach, płytach CD, nośnikach danych, czy kartach kredytowych. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie niszczarki są przeznaczone do pozbywania się takich przedmiotów, dlatego jeśli jesteśmy zainteresowani ich dodatkowymi funkcjonalnościami, powinniśmy zapytać o tego typu urządzenia w sklepie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ