Izotopy w życiu codziennym

Zapewne nie raz słyszałeś to słowo, czy jednak zastanawiałeś się, co to są izotopy? To odmienne postacie atomów tego samego pierwiastka. Zasadniczo różnią się przede wszystkim liczbą neutronów w jądrze atomowym, zachowując taką samą liczbę protonów. Liczba protonów i neutronów w jądrze to liczba masowa, która dla tych izotopów będzie się różniła. Na ogół izotopy pierwiastka mają zbliżone właściwości fizyczne i chemiczne, lecz wraz ze zrostem liczby atomowej różnice mogą się uwypuklać. Mogą one posiadać inną temperaturę wrzenia, gęstość, temperaturę topnienia oraz sublimacji. Różnice te będą rzutować także na właściwości związków chemicznych tworzonych przez izotopy.
Skoro wiemy, co to są izotopy, sprawdźmy, jak można je podzielić.
Przede wszystkim ze względu na trwałość wyróżniamy izotopy trwałe, które nie ulegają samoistnej przemianie na izotop tego samego lub innego pierwiastka. Z drugiej strony mamy nietrwałe, które samoistnie ulegają przemianie na inne, zazwyczaj tego samego pierwiastka.
Naturalnie występujące pierwiastki to mieszanina izotopów, co tłumaczy niecałkowitą wartość masy atomowej. Przyjmuje się, że jest ona uśredniona. Co do zasady izotopy nie są nazywane odrębnie, jest jednak wyjątek. Dla wodoru wyodrębniono trzy, są to prot, deuter i tryt. Ich odmiany zapisuje się poprzez dodanie do symbolu pierwiastka chemicznego, po jego lewej stronie, liczby masowej. Pozostałe pierwiastki również tworzą izotopy, jednakowo posiadające jeden (fluor) oraz aż dziesięć (cyna).

mamipapi.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDom jednorodzinny
Następny artykułNFC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ