Szafy rack (serwerowe)

Szafy serwerowe to kluczowy element wielu serwerowni. Nie zawsze jednak w ofercie znajduje się szafa idealna – wówczas warto skonstruować ją samodzielnie. Przyjrzyjmy się zatem, na jakie jej parametry zwrócić uwagę, co będzie konieczne zarówno przy wybieraniu gotowej, jak i budowaniu własnej szafy rackowej.

Na jakie cechy szafy rack należy zwracać uwagę?

Szafy rack (serwerowe) są szczególnym i nieodłącznym rodzajem wyposażenia każdej serwerowni. Pozwalają na optymalne schowanie w nich urządzeń, by jednocześnie były bezpieczne, dobrze zabezpieczone i odpowiednio posegregowane. Takie rozwiązanie pozwala na optymalizację miejsca w serwerowni i zapewnia w niej porządek.

Szafy rack powinny przy tym odznaczać się szeregiem cech, które pozwolą na optymalne uporządkowanie w nich wszystkich urządzeń. Liczy się ich wysokość i szerokość całkowita, ale też wysokość liczona w jednostkach U, która odpowiada za to, ile elementów o standardowej wielkości 1U się w nich zmieści. Należy to dokładnie uwzględnić, aby możliwe było jak najlepsze upakowanie sprzętu w środku szafy rack, jednocześnie przy pozostawieniu w niej odrobiny przewiewu i możliwości odprowadzania ciepła na zewnątrz.

Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest sama obudowa. Może posiadać przeszklone drzwiczki lub perforowane elementy, a ich dobór powinien być uzależniony od tego, jakie elementy znajdują się w środku w większości. Jeśli wytwarzają duże ilości ciepła, stanowczo należy postawić na perforację, która wspomaga efektywną wentylację za pomocą wbudowanego do szafy wentylatora. Przeszklone elementy przydadzą się z kolei do szybkiej kontroli stanu sprzętu.

Twoja własna szafa rack optymalnej wielkości

Jeśli posiadasz nietypowy układ, do którego tradycyjne szafy dostępne na rynku nie są idealnie dopasowane, być może będziesz chciał zbudować swoją własną szafę rack. Nic nie stoi na przeszkodzie, by podjąć się takiego wyzwania – szafy serwerowe są bowiem bardzo proste w budowie i na pewno każdy mężczyzna sobie z taką konstrukcją poradzi.

Decydując się na budowę własnej, indywidualnie zoptymalizowanej szafy rack, powinieneś przede wszystkim skoncentrować się na jej wymiarach. Warto przy tym zastanowić się, czy z czasem układ będzie rozbudowywany. Jeśli tak, być może dobrym pomysłem byłoby wykonanie szafy odpowiednio większej, by w przyszłości nie wymagała gruntownych przeróbek lub wymiany.

Wisząca czy stojąca?

W zależności od tego ile posiadasz miejsca w serwerowni i jak duża szafa rack jest ci potrzebna, możesz zdecydować się na jej różne konfiguracje, w tym wybrać szafę stojącą lub wiszącą. W zależności od tego, jak wykończysz jej plecy i dół, będziesz mógł dowolnie nią dysponować, umieszczając tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.

Nie zapomnij o chłodzeniu

Na koniec warto zadać sobie pytanie, ile ciepła wytwarzają używane przez ciebie urządzenia. W zależności od tego w twojej szafie może wystarczyć perforacja, albo też będzie konieczne wykorzystanie dodatkowych wentylatorów. Przemyśl to dobrze, aby pozostawić dla nich w razie czego odpowiednią ilość miejsca.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ