Uszczelki gumowe do maszyn rolniczych i budowlanych

Maszyny rolnicze i przemysłowe muszą charakteryzować się solidną konstrukcją oraz starannym dopracowaniem wszystkich detali. Od tego zależy niezawodność działania urządzenia oraz bezpieczeństwo operatora. Istotną rolę pełnią uszczelki do szyb kabinowych wykonane z wysokogatunkowej gumy.

Liczy się jakość

Duże znaczenie ma tworzywo, z którego wykonane są uszczelki do szyb. W zależności od przeznaczenia jest to guma pełna albo porowata. Dobrej jakości guma używana do produkcji uszczelek do szyb jest miękka i elastyczna. Znaczną trwałość i skuteczność ochrony mają uszczelki zbrojone metalem. Służą one do osłony krawędzi szyb.

Zastosowanie

Dla funkcjonalności konstrukcji pojazdu niezbędne jest optymalne połączenie elementów nadwozia z szybami. Zamontowanie uszczelek do szyb ma na celu zabezpieczenie wnętrza kabiny przed przedostawaniem się pyłu, kurzu i wilgoci z opadów atmosferycznych. Zarazem amortyzują one drgania podczas ruchu pojazdu, dzięki temu szyby nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Gumowe uszczelki do szyb izolują kabinę przed hałasem z zewnątrz. Ma to na celu stworzenie komfortu pracy dla operatora.

Szczególne znaczenie ma zabezpieczenie uszczelkami do szyb okien kabiny ciągnika, ładowarki, czy koparki. Za pomocą tych urządzeń wykonywane są prace w warunkach terenowych. Panują tam zmienne warunki pogodowe oraz duży stopień zanieczyszczenia powietrza. Dobrze uszczelnione szyby chronią przed podmuchami wiatru, deszczem, śniegiem i utratą ciepła w kabinie. W asortymencie sklepów z akcesoriami do sprzętu zmechanizowanego są uszczelki do szyb przednich, bocznych i tylnych.

Różne sposoby montażu

Od przeznaczenia uszczelki do szyby zależy jej profil, grubość i sposób montażu. Niektóre produkty są już wymodelowane do wielkości i kształtu szyby w pojeździe określonej marki. Inne są przeznaczone do samodzielnego przycięcia na odpowiednią długość. Uszczelka do szyby nasadzana jest na krawędź tafli i ściśle przylega na całej swojej  długości. To prosty i szybki sposób montażu. Do niektórych fragmentów ciągników rolniczych i maszyn budowlanych nadają się samoprzylepne uszczelki do szyb. Jedna z powierzchni pokryta jest warstwą kleju przytwierdzającego trwale gumę do ościeżnicy. Istnieją też modele uniwersalne dające się dostosować do rozmaitych potrzeb.

Montaż uwarunkowany jest wyprofilowaniem przekroju gumowej nasadki. Jednak w każdym przypadku sposób montażu jest dostosowany do samodzielnego wykonania. Nie musi się angażować fachowców w razie potrzeby wymiany zużytej uszczelki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ